Ono što je Klint Istvud radio za šaku dolara kinez danas radi za šaku riže.
Најбољи пример да је глобализација веома присутна је смрт принцезе Дајане.
Дакле, енглеска принцеза и њен момак, Египћанин, доживели су саобраћајну несрећу у тунелу у Француској. Били су у немачком аутомобилу, у којем је био холандски мотор а возио их је Белгијанац који је био под утицајем шкотског вискија. Убрзо су се ту појавили италијански новинари-папараци на јапанским аутомобилима. Дајану је одмах прегледао доктор, Американац пореклом и дао јој бразилске лекове. Али није јој било помоћи... Ову вест су брзином светлости пренеле све светске телевизијске станице. Чуло се чак и до Рејкјавика.
А ви ово читате на интернету, светској мрежи, на рачунару који су радници бангладешког порекла саставили од тајванских чипова у фабрици у Сингапуру. Користите вероватно корејски монитор. А сав остали хардвер је кинеског порекла.
Све то је до вас стигло индијским камионима које су у неком тренутку отели Индонежани, од њих за мале паре откупили Турци па је преко Блиског истока стигло тајним каналима до Балкана и истоварено на кружном путу у Лештанима. Одатле је Босанац у српском аутомобилу претерао робу до Београда, предао је Србину који има бизнис са једним Црногорцем, пашеногом, па су они то на велико увалили једном Македонцу, који је то опет продао, као маркирану робу познатој српској фирми која ради са рачунарима.
Ето то је, укратко, глобализација.
kada svako selo ima nekog svog Bekama i srazmjeran broj gusaka koje se na njega lože.
Primjer nije neophodan.
Kada odeš na službeni put u Sarajevo i boraviš u hotelu koji ima: tursko kupatilo, finsku saunu, brazilsku masažu, švedski sto, mađarsku sobaricu, kineski LCD, a prve komšije su ti Francuzi...
Eh živote lutalico...
Proces koji uveliko traje i kojim bogate zemlje stichu jos veci stepen kontrole nad siromasnim zemljama.Nekada smo imali kolonizaciju,a onda je metodika uznapredovala,pa imamo globalizaciju.
..put poplochan demagogijom koji vodi ka Orvelovoj 1984-oj.
Mešanje ovog sa onim, a preko barijere meridijana, pod firmom međusobnog upoznavanja i prožimanja kultura koje doprinosi boljem razumevanju država i naroda.
Čipsi sa ukusom srpske kobasice
Kod nas je to sprovedeno u delo, radimo kao crnci, placeni smo kao Rumuni, jebu nas kao Kineze, vreme nam je kao u Engleskoj, duzni smo kao Grci, prljavi kao Turci i pijemo kao Rusi...sta vise covek da pozeli od te globalizacije..
Pojam koji je za cilj imao da dovede do uvođenja jednakosti a u stvari je razlika još veća.
Kada u Kini kupiš proizvod na kojem ne piše MADE IN CHINA.
Глобализација је када одеш у Франкфурт да купиш италијанску одећу у бутику који држи турчин, који једе пицу и пије кока колу, при чему је сама одећа произведена у Кини. Након тога, одеш до Мекдоналдса таксијем марке Шевролет произведеног у Ј.Кореји.
Када на пијаци у крају видиш Кинеза који продаје домаће малине и шљиве.
taktika: kud svi turci, tu i mali mujo
Nezaustavljiv proces koji je ovde (potpuno idiotski) poistovecen sa neokolonijalizmom. Plasirati svetu svoj folklor i nije neki problem, mnogi su to vec uradili - pocev od lambada i makarena pa do fado muzike
Кад вам кева стави кари у пихтије... Истинита прича!
Srbin radi u Dubaiju, poslom je u Brazilu, sedi u Irish pabu sa Novozelandjankom, Velsankom i Amerikancem, piju nemacko pivo koje sluzi devojka iz Juzne Afrike i pricaju o tome kako su Australijanci goveda alkoholicarska...
Proces nanošenja štete (globe) autohtonosti lokalne taštine usled prihvatatanja modela svetskog stereotipnog ponašanja od strane lokalnih humanolikih sisara.
-Kad uvozimo nikšićko pivo.
-Kad prodamo Telekom Njemcima za malo para, a posle plaćamo puno para za račune za telefon i internet.
-Kad prodamo elektroprivredu Italijanima za malo para, a posle placamo skupu struju.
-Kad Kristijano Ronaldo nosi zlatne i drečave patike.
-Kad Audi, Toyota i Ford liče jedni na druge.
-Kad Amerikanci nose majice sa likom Če Gevare.
-Kad strani menadžeri govore kako je lijepo u Crnoj Gori, a u stvari ih je baš briga i jedva čekaju da se vrate kući na bolju poziciju, jer su zato i došli.
-Kad ljudi koji žive u Crnoj Gori ne mogu da kupe stan zbog onih koji tu ne žive, i zbog onih koji se bave sakupljanjem istih.
I ima toga još...
Napomena:
Većina gore navedenih primjera odnosi se na Crnu Goru.
Sjediš na fotelji iz Italije, piješ pivo iz Holandije, jedeš Meksičku pizzu, i gledaš Formulu 1 na tv-u iz Japana u nekoj zabiti na Balkanu...
U subotu, 27. novembra 2010. u Klubu studenata tehnike biće održana smotra sadržaja popularnog šaljivog sajta. Vukajlija je mesto gde se Internet zajednica okuplja kako bi na duhovit i originalan način definisala reči i izraze, sleng termine, našu svakodnevnicu i aktuelne događaje, po paroli - „Ovde možete da definišete sve ono što ste oduvek želeli, a nije imao ko da vas pita”.
Mondo · 25. Novembar 2010.