
У јавним емисијама, само спомињање ове речи наговештава лоше вести.Обично се везује за нуклеарне катастрофе пропраћене великим људским губицима, огромном материјалном штетом и уопште великим проблемима за страдалу државу, који су иначе непремостиви без међународне помоћи.У последњих тридесетак година, највеће нуклеарне катастрофе, или хаварије збиле су се у Чернобиљу '86 и јапанској нуклеарној електрани 2011.
Ипак, нема те катастрофе која, погодила Србина или не, у нашем народу није добила позитивно и одобравајуће значење.На српском, хаварија представља врхунац уживања и благостања, којег Србин максимално користи, или се бар тако од њега очекује.
-Где си Шоне, шта има, три месеца се нисмо видели?
-Ево мало до оне спортске радње, идем на море следеће недеље.
-У, до јаја, где идеш?
-ЧкаГр десет дана, после мало у бању, блеја са ортацима и тако...
-Кул, теби је баш хаварија!
-Хаварија брате!
-Важи, лепо се проведи.
-Хоћу, хвала брате.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.