
Ono što je nekad bilo "Molim" ili "Nema na čemu", u upotrebi isključivo na televizijama. Pojava nastala prvih godina 21. veka, koja se očituje u voditeljevom/kinom zadihanom zahvaljivanju gostu što je svoju pamet i logoreju podelio s nama, a on uzvraća sintagmom iz naslova.
U korenu pojave je psihološka podložnost autoritetu Televizije, kao i marketinško shvatanje života koje podrazumeva da si se, pošto si imao svojih 5 minuta na tv-u, izreklamirao onoliko, pa ćeš posle te glamurozne pojave nadalje bolje prolaziti u životu i radu, i da ćeš možda za Prvi maj dobiti čestitku od predsednika, ili bar od njegovog savetnika za medije, propalog Idola.
(Njiva negde u Vojvodini.)
Poljoprivredni stručnjak:... pa će, tako, žetva ove godine podbaciti za oko 10 procenata u odnosu na prethodnu godinu jer je zrno natopljeno vlagom.
Voditeljka sa frenč manikjuriom, u miniću, klateći se na visokim štiklama po oranici: Hvala na učešću u emisiji!
Poljoprivredni stručnjak: Hvala i vama!
****************
(Hidrometeorološki zavod. Meteorolog uglavljen u stolicu, krut ko motka, bulji u kameru. Voditeljka Dnevnika ga fiksira iz studija, buljeći u ekran, okrenuta leđima kameri.)
Meteorolog: ... pa će zbog kiša koje ponovo padaju u gornjem slivu Bojane, sutra sa lica zemlje nestati Ada Bojana, a u donjem Štoju će kafana "Mira Furlan" biti potopljena do prozora. Padavine će se pojačavati tako da se očekuje da uskoro samo Njegošev mauzolej na Lovćenu ostane na suvom, ali situacija se prati iz časa u čas.
Voditeljka (okreće leđa monitoru, vraća se kameri): Hvala na gostovanju u emisiji!
Meteorolog, ukočen, gledajući u voditeljkina leđa: Hvala i vama!
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.
+