
Kalakurnica je izraz odomaćen u predratnoj Šumadiji i objašnjava neki socijalni entitet kao što su zadruga, selo, opština, država ili pak običan vašar, slava ili sedeljka u kojima su se pobrkale vrednosti i značenja do mere da za njih može da se kaže kako se „više ne zna ko tu koga... i zašto“.
Reč kalakurnica je nastala od turske reči kal, koja označava jalovinu ostalu posle topljenja rude (obično blato), odnosno reči kalafat koja znači nesolidan rad, fušeraj i domaćeg termina: kurnica, koji je sasvim precizno objašnjen još u Vukovom Rječniku. Pisac čuvene „Knjige o Milutinu“ povodom raspadanja Jugoslavije izjavio pokazujući palcem vrhove ostalih prstiju: „Sinovac, bolje je ovolipacno prave države, nego ona kalakurnica!“ Međutim, ako je kalakurnica kao termin izgubljena u savremenom jeziku, pojam, odnosno praksa koju on objašnjava, ne samo da nije iščezla nego kao da dobija sve novije i bogatije oblike i sadržaje. 13.06.2018.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.
Fino objašnjeno, fin primerčić iz literature.