
Kao i gomila drugih reči, i kazma se najpre javila među pripadnicima egipćanske zajednice, da bi se potom, uz pomoć difuzije i jutjuba, proširila u ostatku populacije. Za sada su zabeležena dva osnovna značenja ove reči.
Ukoliko se upotrebi u neodređenom obliku ("neke kazme"), označava raznorazne obaveze i dadžbine koje svakodnjevno plaćamo državi i njenim institucijama. Plaćanje nekih kazmi zapravo predstavlja dokaz našeg postojanja, jer ih možete izbeći samo ako postanete pustinjak. Određeni oblik ("kazma"), s druge strane, predstavlja neku drakonsku iliti veoma zajebanu kaznu koju može da sprovede bilo ko.
1.
-E des brate šta ima?
-Ma pusti, došao na faks da se upišem u treću ali moram da plaćam neke kazme, prvo sam išao da uplatim hiljadu i po dinara za univerzitet, a onda sam čekao u redu do devedessedmice da bi mi na kraju rekli da ne mogu da me upišu dok ne popunim na netu ankete gde ću da ocenim sve profesore i asistente i ostavim komentare, uveli su neki kao fidbek...
-Koji smor jebote.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2.
-Paz' molim te, opet su spalili ove platične kontejnere u celoj ulici, ostali samo točkići.
-Au, stvarno takvim retardima treba jedna kazma da ih nauči pameti. Ja bih dao da ih sodomiziraju vodovodnim cevima.
-Realno.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.