Tradicionalno okupljanje beogradskih vozaca na prometnim mestima u gradu uz ritualno trubljenje automobilskim sirenama i koriscenje specificne gestikulacije rukama kroz otvoreni prozor. Razlikujemo vise vrsta kolapsa:
a) svakodnevni - desava se vise puta u toku dana, obicno izmedju 8 i 9 izjutra, oko 14h, pa ponovo negde od 16h. Ovaj poslednji moze potrajati, nekad, i do 19h, u zavisnosti od raspolozenja vozaca.
b) iznenadni - vozaci tradicionalno proslavljaju iznenadne vremenske promene - iznenadna kisa, iznenadni prvi sneg, iznenadna poledica i slicno. Iznenadni kolapsi, po obicaju, traju od ranih jutarnjih sati pa do kasnih vecernjih. Ovo spada u omiljene kolapse svakog prosecnog beogradskog vozaca te je upotreba automobilskih sirena narocito izrazena na opste odusevljenje putnika u, za tu priliku posebno krcatom, gradskom prevozu.
c) sezonski - po tradiciji najduzi kolaps je zimski, desava se od prvog snega do prvih visih temperatura. Ova vrsta kolapsa je u korelaciji sa dnevnim, tako da je to, u stvari, sezonsko-dnevni kolaps, i karakterise ga produzetak svih dnevnih okupljanja vozaca za po minimum sat vremena.
d) praznicni - beogradski vozaci narocito postuju srpske verske i druge praznike. Propratni rekviziti kao sto su jelkice i deda mrazevi na retrovizoru ili grana cera na braniku kola se podrazumevaju.
e) posebna vrsta kolapsa na ulicama Beograda se odigrava kad se beogradskim vozacima pridruzuje i neki popularni svetski politicar, kao i kada se proslavljaju zapazeni rezultati srpskih sportista. Tada se, uz vec tradicionalno gorepomenuto trubljenje, koriste i razliciti povici, zavisno od toga sta je povod okupljanja (poseta stranog zvanicnika ili proslava uspeha sportista).
U nekim slucajevima kao specijalni gost na ovim okupljanjima se pojavljuje i specijalno obucen pripadnik organa javnog reda koji svojim plesnim nastupom uvek obraduje ucesnike ovih skupova te je, pri njegovom nastupu izrazeno povecano prisustvo beogradskih vozaca koji, za ovu priliku, nastup upotpunjavaju ritmicnom upotrebom svojih sirena.
Сигурна последица прве кише.
-Извините што касним, нема буса.Чим падне прва кша, одма колапс у граду.
Na sajtu vukajlija.com definisan je pluskvamfutur I i II , poseban morfološki oblik glagola, kojim se služe političari kada govore o ulasku Srbije u Evropsku uniju.
Kurir · 20. Februar 2011.