Svako od vas ko je imao kakav-takav kontakt s nekom visoko-obrazovnom akademskom institucijom upoznat je s tipom profesora koji će biti pomenut. U modernom vremenu oni predstavljaju poslednjeg Mohikanca koji se pokušava odupreti novom vremenu koje je već davno došlo. Ima ih na svakom fakultetu, ali njihova pojava i otuđenost od sredine najuočljivija je u akademskim granama koje su nakon pada Berlinskog zida i samog tehnološkog napretka u poslednjoj deceniji XX veka, doživele značajne promene. Aristotel je (manje-više) isto značio danas kao i pre 30 godina, Toman Man je i tad bio jedan od najvećih nemačkih pisaca (s tim što je tad verovatno više pominjana njegova rana podrška nacizmu u Nemačkoj), ali razumete suštinu. Njegova akademska izgubljenost najuočljivija je u ekonomiji i tehničkim naukama.
Našeg profana realno zabole bludiša za modu, kodeks oblačenja i savremene trendove. Neretki su i oni tehnološki nepismeni, jer su mu ego i id ostali u vremenu nekoliko decenija za nama. Takvog čoveka ne zanimaju moderni makroekonomski agregati i njihov uticaj na globalnu ekonomsku sliku, ali je veoma bitna informacija vezana za udeo krava s tamnim pigmentom oko guzice u drugom kvartalu 1969. godine.
Kod takvih ni šarmantne studenkinje bujnog i obnaženog poprsja ne dolaze na konsultacije, jer on na njih gleda kao takve, u bukvalnom smislu, a ne kao alternativni vid građenja odnosa profesor-student. Iako ima više nego korektnu zaradu, koju je i zaslužio, njemu je to apsolutno irelevantno. Ukoliko nije u ozbiljnom suficitu kilograma u odnosu na dane kad je bio asistent, neretko obuče i odelo koje je nosio kao mladi akademski proleter, nošen nadom da će sloga i jedinstvo pobediti sve.
Predavanja takvih profesora su najčešće poluprazna, osim onih par potpuno zaluđenih, ali i oni posle nekog vremena uvide besmisao slušanja hvalospeva o vremenu koje nismo imali sreće proživeti. Predmet koji takav profesor predaje uglavnom ima istorijski karakter i kao takav jedini update predstavlja zub vremena koji u vremenskim intervalima menja koncept predmeta, koji je apsolutno buljaški i bez potrebe angažovanja sive moždane mase u proces učenja.
Iako su akademska vrsta koja izumire, svaki od primeraka je više nego dovoljan da umanji želju za akademskim napredovanjem u životu.
Kolega, dobro je bilo do sad, samo mi recite koliko je bilo učešće poljoprivrednog u ukupnom stanovništvu Srbije 1961. godine?
- Uh, pa negde oko 50%, možda malo više, ali sigurno negde u tom okviru!
Dakle, ne znate tačan odgovor?
- Oko 55%...
Tačan odgovor je 56,1%. Kolega, vidimo se u sledećem roku.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
svaka čast +++
Занимљива, лепо си се расписао. +
Cole, ima još godina dok ti to saznaš iz prve ruke.
нису баш толко оштри у средњој, ал и ми имамо сличне. смеју се само кад ујебу некоме успех. +++
Meni komunjarski kadar odakle god da je, smeta! +
Smrt fašizmu!
Ранковићу, Ранковићу.... +
Ala se ne čita...
Samo jedan od odličnih delova u defci. Fala Biliju na dobrom vođenju:)