Drugo ime Prase. Domaća životinja, uglavnom sa sela. Finog izgleda, malo debeljuškasta. Težina varira od domaćina i njegovog plana za upotrebu životinje, ali u velikom broju slučajeva težina prelazi 200 kilograma. Za ishranu koristi sve moguće namirnice koje se mogu sažvakati i progutati bez većih problema. Uglavnom tu su mekinje, djeteljina, kukuruz, mljeko, jogurt, sir, jaja, surutka, paradajz, krastavaz, ribizla, jabuka, trešnja, višnja, sok, pivo, vino, pita, pizza, ćevapi, sarme, pečenje, kolači, torte i mnogi drugi prehrambeni proizvodi u zavisnosti od finansijske situacije vlasnika. Zbog ishrane, krmak se poistovjećuje sa ljudima, pa nerijetko se ljudi dozivaju vičući:"Ej, krmak jedan."
U većini slučajeva krmak se koristi za jelo. U ranu zimu se kolje radi slanine, pršute, pečenice, čvaraka, kobasica, švargle i masti. A tokom godine se kolje manji krmak (oko 70 kila) za slavu ili kad je okupljanje familije iz bivše SFRJ.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
Pečenica za Božić i još neka za slavu.