Suprotno opštem mišljenju, kung fu nije jedna borilačka veština, nego zajednički naziv za sve kineske borilačke veštine, a u kineskom jeziku često i ne mora da označava borilačku veštinu, nego može prosto da označava veštinu koja je dovedena do savršenstva velikim trudom i radom na sebi. Pravilniji naziv za kineske borilačke veštine bio bi vušu, što označava isključivo ratne, iliti borilačke veštine, mada može u užem smislu označavati i istoimeni borilački sport, jako popularan u Kini.
E sad, da se manemo štrebanja. Kako to izgleda?
Mali Kinezi, pošto nisu umeli da se biju, rešili da gledaju životinje koje su umele da se biju(pročitati primere). Kasnije im ni to nije bilo dovoljno, pa su počeli da kombinuju razne stvari. Jedna budistička sveštenica je htela da napravi dobar sistem koji je lak za učenje, a dovoljno efikasan da žena može tim stilom da se odbrani od napada muškaraca. Tako je rođen wing chun, koji danas ima mali milion stilova i podstilova.
Zavisno od toga koga pitate za mišljenje, kung fu može biti:
1. Ma govno jedno, najbolji je kikboks.(huligan)
2. DO JAJA, NAUČIŠ DA UBIJEŠ ČOVEKA SVOJOM UNUTRAŠNJOM ENERGIJOM SA RAZDALJINE OD 10 METARA, A FILOZOFIJA JE DO JAJA, POSTANEŠ KAO BRUS LI, NIKO TI NE MOŽE NIŠTA, AAAA, PET TAČAKA SMRTI, DIM MAK, OVO ONO, PAI MEI, PING PONG, TAI ČI, NE, NE ZEZAM SE, TAI ČI JE SMRTONOSAN, UBIĆU TE TAKO ŠTO SE POLAKO KREĆEM I KONTROLIŠEM SVOJ ČIIIIIIIIIIII.( neka budala koja o kung fuu zna samo iz legendi i trulih kung fu filmova)
3. Zavisi od stila, mnogi kung fu stilovi su prevaziđeni danas. (pravi poznavalac kung fua)
4. Meh... (slučajni prolaznik)
5. Ajde beži u kurac! (nepristojni slučajni prolaznik)
6. Ša ti meni kung fu bre! Sad ću ti jebem mater!(dizelaš sa početka liste kao slučajni prolaznik)
Prvo pravilo kung fua: ne pričaj o kung fuu (barem nemoj sa slučajnim prolaznikom)
jedan budistički monah je jednog lepog dana izašao u jednu kontemplativnu šetnju i, zamisli čuda, video kako se biju bogomoljka i skakavac. Kako je pomislio da je to mnogo zanimljivo, posmatrao je borbu. Iako je skakavac bio veći, bogomoljka ga je svojim brzim pokretima i ubodima u vitalne tačke brzo onesposobila. Monah je, pošto je bio pasioniran entomologijom, uhvatio bogomoljku, odneo je u manastir i proučavao njene pokrete. Taj isti monah je kasnije stvorio stil bogomoljke, a bogomoljku su pronašli seljaci i pojeli je za doručak.
......................................................................
Konfučije reče:"Jebo si mu kevu!"
Koštunica reče:"Nisam obavešten."
......................................................................
Česti termini u kung fuu:
Či- ili unutrašnja energija. Svako ima či koji se kultiviše stalnim vežbanjem i meditacijom. Pojam unutrašnje energije postoji i u drugim borilačkim veštinama, u Indijskim se zove Prana, u japanskim Ki, a čak je postojao(ne znam da li sad postoji) i u Pankrationu sličan pojam koji se nazivao Pneuma (u prevodu, vetar).
Taolu- po naški forma. Forma je jako slična katama u karateu. Međutim, za razliku od kate, koja predstavlja borbu sa zamišljenim protivnikom, forma ne može apsolutno nikako da se primeni u realnoj borbi, sem ako se borite protiv paraplegičara. Forma služi za meditaciju i usvajanje nekih telesnih pokreta, pošto su mnoge napadačke i odbrambene tehnike inkorporirane u formu. Forma je različita od stila do stila.
......................................................................
Čak Norisov stil se zove Čun Kuk Do i predstavlja kombinaciju tekvondoa i tangsudoa (koreanskog karatea, nema veze sa temom, al eto, da dodam ;) )
Brus Lijev stil se zove Džit Kun Do (Put presrećuće pesnice) i to je kombinacija wing chuna, zapadnjačkog boksa i mačevanja (kako je mačevanje turio, nije mi jasno!)
Džet Lijev stil je kombinacija Wušua i Tai čija (bez zezanja, to je Čen stil Tai čija, koji je zaista primenljiv u realnoj borbi!)
Džeki Čen nemam pojma šta radi, ali mnogo je smešno!
......................................................................
“Q: Why are Pirates called Pirates? A: Because they Arrrrrrr!”
Jean-Paul Sartre on Pirates
(nema veze sa definicijom i jeste kopi/pejst, ali ako mi neki od moderatora izbriše definiciju samo zbog ovoga, pokazaću im da je moj kung fu bolji od njihovog, tako mi Bude!!!
......................................................................
Za kraj, citat iz knjige Pet prstenova od Mijamota Musašija. Iako je Japanac, a ne Kinez, i iako je knjiga o mačevanju, mnogo šta rečeno važi za bilo koju borilačku veštinu, pa tako i ovo:
"Neka vam je iskrenost temelj, vodite se ispravnim umom, imajte jasno i ispravno razumevanje i razmišljajte sveobuhvatno. Shodno tome prazninu ćete načiniti putem i videti put kao prazninu."
Veština uz pomoć koje ćete svaku devojku oboriti sa nogu.
Вјештина која захтијева сплет најсрећнијих могућих околности.
- Да се два типа залете према једном чеоно.
- Да се метла нађе тачно између два лика од којих је један попије у главу, а други међу ноге.
- Да се прозор нађе такође близу главе противника, или било који други тупи предмет
Najzastupljenija borilačka veština medju srpskim ciganima. Tu su i njihove urnebesne priče o legendi kung fua Brus Liju.
"Nemo' me diraš,ču zovem svu braču, če te pokažu kung fu!"Nervorzno uzvikuje ciganče, dižući nogu do kuka htevši da te udari, jer si ga pomazio po glavi.
Efikasno dok ti ne dodje lik i ne prosvira glavu sa sacmarom.
Borilačka veština koja izaziva nestanak onoga ko je uči.
Brus Li
Kung fu Panda
...
Na sajtu vukajlija.com definisan je pluskvamfutur I i II , poseban morfološki oblik glagola, kojim se služe političari kada govore o ulasku Srbije u Evropsku uniju.
Kurir · 20. Februar 2011.