kurajber je mitsko biće koje je inače otac omžikuru,deda surdepaču,paradeda sukurdovu,čukundeda kurlebalu,navrndeda kurđupu,kurđel askurđelu,askurđel kurđulu,kurđup navrndedi,kurlebalo čukundedi,sukurdov paradedi,surdepač dedi,omžikur ocu i tebi verovatno dodje neki kurac.
priča se još da kurajber ima oca sakatavu i dedu belog orla.
-Daleki predak (10-o koleno, iako postoji mišljenje da je i 13-o)
-Čovek (najčešće mlad)impresioniran opuštenim načinom života. Ne brine preterano šta okolina misli o njemu i njegovom ponašanju.
Reci onom svom kurajberu da ne parkira više pred ulaz, napominjaću mu se kewe!
Izraz koji stariji i iskusniji prostaci koriste za oslovljavanje nekog klinca koji tek ulazi u pubertet, a klincu je užasno neprijatno kada tako zovu, ali kad živiš sa kretenima, na svašta si prinuđen.
- Evo mog malog kurajbera.
- (omg...)
- Je*eš li šta?
- ...
- Šta se stidiš, bre, ne budi pi*ka!
13-to koleno po srpskom rodoslovu. Srbi dalje ne broje, to je tvoj najdalji predak, neko ko je 300-400 godina stariji od tebe.
Kurajberima se danas zovu likovi koji imaju mnogo iskustva, znaju da igraju igru, znaju da se postave na pravi način ka raznim životnim situacijama.
Ako je u pitanju sajber kurajber, sigurno je glavni moderator sajta.
Da nije kurajbera ne bi ni nas bilo. Ne brini, jednog dana i ti ćeš nekome biti kurajber.
Arhaični naziv za dalekog pretka.
U Srbiji se nekada strogo vodilo računa o precima. Za razliku od ''kulturnih'' i ''naprednih'' naroda, kao što su Englezi i Francuzi koji su sklapali rođačke brakove radi očuvanja plemstva i bogatstva, ''zaostali'' Srbi dobro pazili da se takve stvari ne dešavaju. Mlada i mladoženja su, pred sveštenikom, morali znati naizust (napamet) svoje pretke sve do devetog kolena. Kum i Stari svat su bili prisutni da potvrde istinitost njihovih iskaza. Dalje od devetog kolena se nije računalo kao bliski rod, pa su i takvi brakovi bili dozvoljeni.
Elem, da se vratimo na temu - reći nekome da je KURAJBER je u stvari značilo - nisi mi rod ni pomozi Bog, iliti nisi mi niko i ništa. U naše vreme se to probrcnulo i koristi se u različitim, uglavnom posprdnim kontekstima.
Kad je pre nekoliko dana osvanuo naslov u dnevnim novinama „Željko Mitrović: Trovali su me“, na samoproklamovanom rečniku slenga vukajlija.com odgovorili su mu bez mnogo pijeteta: „Pa dobro, i ti si nas, i još to radiš“.
Ekonom:east Magazin · 03. Februar 2011.