
Arhaični naziv za dalekog pretka.
U Srbiji se nekada strogo vodilo računa o precima. Za razliku od ''kulturnih'' i ''naprednih'' naroda, kao što su Englezi i Francuzi koji su sklapali rođačke brakove radi očuvanja plemstva i bogatstva, ''zaostali'' Srbi dobro pazili da se takve stvari ne dešavaju. Mlada i mladoženja su, pred sveštenikom, morali znati naizust (napamet) svoje pretke sve do devetog kolena. Kum i Stari svat su bili prisutni da potvrde istinitost njihovih iskaza. Dalje od devetog kolena se nije računalo kao bliski rod, pa su i takvi brakovi bili dozvoljeni.
Elem, da se vratimo na temu - reći nekome da je KURAJBER je u stvari značilo - nisi mi rod ni pomozi Bog, iliti nisi mi niko i ništa. U naše vreme se to probrcnulo i koristi se u različitim, uglavnom posprdnim kontekstima.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.
A na Vukajliji je tako zovemo organizatora fudbala
e pa, bravo! sto volim ove istorijske..
+
Hvala D...