Prijava
  1.    

    Kuvati

    Izraz ustaljen međ' omladinom koji se koristi prilikom izražavanja želje da se sagovorniku saopšti kakav je bio provod u nekom skorašnjem periodu. Najčešće se taj period vezuje za veče pre samog saopštavanja i može da se poistoveti sa frazom "Skakao sam kao pomahnitao, pitaj kurac zašto".

    -Srećna Nova, burazeru. Kako prežive sinoć?
    -Ma bilo do jaja, šta da ti kažem. Dočekali je kod Mareta u vikendici na Rudniku. Njegov ćale narez'o Sinana, Šabana, Jašara i Milančeta, kuvali smo do ujutru.

  2.    

    Kuvati

    Postepeno pizdeti. Trpeti nečija sranja do trenutka ključanja.

    B: Šta rade ona dvojca tamo? :upire prstom:
    N: Nidža se nešto zajebavao na Mikicin račun, pa ga ovaj zvao da porazgovaraju..
    B: Mikica baš ima muda, a?
    N: Što?
    B: Pa vidiš Nidžu kako se sav zacrveneo, samo kuva u sebi, ako mu padne mrak na oči, Mikice ima da nema...

  3.    

    Kuvati

    Mesiti. Koriste ljudi iz naše Dalmacije a verovatno i šire.
    Hleb se ukuva tako što se pripremi u retko varjačom. Kada testo dokisa izvadi se iz vangle i premesi na podlozi koristeći brašno i razvuče na blago pouljen pleh na poslednje narastanje. Pre pečenja mora se izbockati pinjurom tj. viljuškom kako bi hleb mogao da se razvija a nenapukne. Takođe može da se povuče nožem sredinom po dužini. Finalni proizvod je pravougaoni hleb koji se uglavnom seče po širini do pola i tako grubo obrazuje dva vekne. Hleb je mekan i vraća se nakon pritiskanja. Najbolji hleb je onaj ispod peke tj. sača, to pretpostavljam svi već znamo.

    Sad da dodam kako se kruv tj. hleb spremao u vreme kada nije bilo električnog šporeta. Dok je poljoprivreda bila značajna grana privrede nije bilo puno vremena za kućne poslove. Žene su kuvale hleb za celu sedmicu. Hleb se mesio u naćvama (drveno korito za mešenje hleba, italijani imaju nešto slično što zovu madia). Postojala je posebna prostorija samo za potrebe pravljenja hleba. Uz konobu u kojoj se držao pršut, vino i rakija. Konoba je ostava koja je malim delom ukopana u zemlju. Kada se hleb umesi od velike mase pravi se nekoliko hlebova ili se vekne formiraju nakon što testo odleži u naćvi. Gotove vekne oblika tanjira ostave se na trpezi(namenska tkanina) i kada im dođe vreme sa trpeze se prebace na lopar(drvena lopata). Hleb sa lopara ide pravo pod peku(sač) na pečenje.