![](/assets/vukajlija-8a1b5c1cfaa37915a8b4d51bf02b92cb0e9e1dd235e6e15aa94e201901a8c758.png)
Lampaš je naziv za uredjaje čiji su glavni delovi elektronske cevi, u narodu poznate kao lampe. Ovi uredjaji su obavezno teški, veliki i treba im neko vreme da se zagreju i počnu da rade. Lampaši (osim gitarskih pojačala) se ne proizvode već ko zna koliko godina, ali se neki izrazi vezani za njih još uvek koriste.
1) Lampašem se naziva čovek koji sporo kapira pa mora da se sačeka da mu se lampe u glavi zagreju da bi mu mozak proradio.
2) U vreme kad su počeli da se pojavljuju mobilni telefoni lakši od pola kila stariji modeli su se iz zezanja nazivali lampašima.
3) Reč "lampaš" se koristi da se opiše kompjuter, smartphone, netbook ili slično sokoćalo koje radi sporije nego što treba.
1)
-Je l' bre, da li je ovaj stvarno glup ili se pravi?
-Ma lampaš, pusti ga, moraš sto puta da mu objasniš.
2)
Srbija, krajem devedestih.
-Ovo je bre telefon, Nokia 1610, a ne taj tvoj lampaš.
3)
-Skinem juče neki HD film, kad ono secka, zvuk nekako ide, al' slika nikako.
-Pa kad imaš komp lampaš, nego kaži ti meni, moraš li da čekaš da mu se zagreju lampe pre nego što udješ u Paint?
Čovek koji je poprimio osobinu starog tipa televizora, da mu je potrebno neko vreme da se zagreje, pa proradi.
-E, sine, vreme je da učiš da voziš kola, 17 ti je, moraš malo da se pripremiš pre auto-škole.Prvo vezuješ pojas, to ti je najbitnije...ne oko vrata, ovako.Sad, proveriš retrovizore, sve ok? OK, sad ubaci ključ u bravu i daj kontakt...........pa, šta je sad, ubaci ključ i okreni kao kad zaključavaš vrata..........Pa, hajde, 'lebac ti jebem, šta si zin'o u mene kao šaran?Kakvog ja lampaša imam...Sve si to povuk'o na majku, vala i njeni svi na gurku pale.
Израз за све што живи под вештачким светлом илити сијалицом/лампом.
Мићко: Јао сине дођи до мене да заваримо ксну, да видиш како су ми РО-ДИ-ЛИ лампаши. Све чисто, непрскано.
Лаки: Ма курац непрскано! Вид'о те Маре како сваки трећи дан идеш у пољопривредну апотеку и излазиш са канистером нечега са лобањом на њему. Ја то да пушим нећу!
Мићко: Ма то прихрана, којти курац?
Лаки: Прихрана за јевреје у Аушвицу?
Милан: Добра ти ова пилетина могу да ти речем. Ди си купов'о ово?
Цоле: Ма то моји лампаши рођени! Три месеца их сам 'раним, отеро сам их у десет кила комад. Бога паре дадох на концентрат и још зградоначелник хтео да ме убије што сам усмредео подрум зграде. Дао сам му два комада да ћути, уста га јебем корумпирана.
Лаки: Брате где је Цане? Нигде га нема метар дана.
Милан: Ма навуко се мали на неку онлајн стратегију. Игра по три'ес' пет сати дневно. Забарикадирао се у кућу и нигде не мрда, у лампаша се претворио. Ономад одох до њега, упаднем у собу мркли мрак, отворим ролетну а он поче да цвили к'о вампир пред Блејдом. Сунце није видео три недеље, само седи, блене у монитор и прича о неким краљевима, витезовима...
Лаки: У сунце ти... Није ли му Мићко увалио оне његове лампаше?
Jedan od autora Vukajlije.
Lik koji je verovatno napisao najdužu i najzajebaniju i najuvrnutiju psiho definiciju.(mobilni)
Čovek je kralj.
Ali postavlja se pitanje.Da li je on normalan:............
PS
Ako ćete da čitate definiciju +mobilni+ pripremite oči na dugo čitanje.
(a meni dajte thumb up+)
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.