Тантал је био Зевсов син и његов миљеник, добијао је све што је хтео. Једног дана, Зевс га је позвао на гозбу на Олимп. Одатле је украо амброзију коју је донео људима и открио им тајну богова. Такође, убио је и свог сина Пелопа, скувао га и његово месо понудио боговима за јело. Хтео је искушати хоће ли богови приметити да им је сервирао људско месо. Богови су знали шта је спремио па су га због његове дрскости и непоштовања богова, осудили на вечне муке.
Танталова казна је постала и метафора за узалудно и неиспуњиво искушење. Био је до врата у хладној води, а изнад главе су му биле гране са сјајним воћним плодовима. Кад год би пожелео убрати какав плод, гране би се измакле. Кад год би пожелео попити хладне воде, вода би се повукла. По тој легенди, настао је и израз који се данас користи у фамилијарном говору, најчешће као одговор на постављено питање, када саговорнику желимо да ставимо до знања да нам је заиста зајебано, као нпр.
- Е, брате, како је у школи? Је л' се сналазиш?
- Ма не питај ме, муке Танталове..
Итд. и томе сл.
Kad je pre nekoliko dana osvanuo naslov u dnevnim novinama „Željko Mitrović: Trovali su me“, na samoproklamovanom rečniku slenga vukajlija.com odgovorili su mu bez mnogo pijeteta: „Pa dobro, i ti si nas, i još to radiš“.
Ekonom:east Magazin · 03. Februar 2011.
Hm, edukativno ali i nezanimljivo.
plus za trud
Хвала, трудим се.