Predstavlja iterativni postupak rešavanje zadataka ili kakvih drugih problema uvek na isti način, koji rezultuje gomilom pocepanih i/ili prekriženih stranica neke mučene sveske koja vam je potpala pod ruku, nikad ne donoseći željeni rezultat (ekvivalent lupanju glavom o zid).
Primena ove metode nastaje za zadatke i probleme čiji ste rešavanje apsolutno sigurni da znate i na svačije pitanje: "Je l' znaš _______?" ćete samouvereno dati potvrdan odgovor.
Najlakši način za prepoznavanje naznaka rađanaja ove metode je kada pri prvom susretu sa zadatkom/problemom dođete do koraka posle koga nemate apsolutnu predstavu šta dalje i sebi postavite krucijalno pitanje "Ček kako ono beše sad?". Što rezultira prelistavanjem i traženjem svih mogućih rešenja po skriptama, kopiranim sveskama, tuđim sveskama i rokovnicima (eventualno knjizi). Po pravilu uvek bezuspešno.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.