
Оно што човек добије када након вишегодишњег акања на друштвеним мрежама постане свестан да је јавно све оно што је уназад годинама радио и будалио, говорио и лупао, сва интересовања и жеље, сви филмови које је гледао, књиге које је прочитао, музика коју је слушао, све бивше и садашње везе, сав испијен алкохол и употребљене супстанце, сви контакти у животу које је имао док је био при здравом разуму и док је био мало даље од њега (основна, средња, факултет, фирме, насеље, екипе са фудбала и баскета, егзити, Гуче, теревенке, групњаци) и све то пропраћено сочним тагованим сликама.
Кад је све то Курти и Мурти, тренутном/потенцијалном шефу/ташти/свекрви, "независним консултантима из рачунарске сигурности" и још многим здравим и нездравим радозналцима постало доступно на неколико кликова.
Кад термини који описују изопачености "воајеризам" и "егзибиционизам" почну да описују нешто нормално, уобичајено, чак пожељно.
Кад с друге стране, "своје лично", "приватност", "интима" постају архаизами. Сувишан терет из прошлих времена. Непотребна обланда око голе реалности.
Заправо остаје само реална голотиња.
Ал супер је. Нашла сам контакте још из основне школе.
- А и баш ме брига, не стављам свашта на свој профил.
- Али други стављају, а ствари се лако повезују.
- Баш ме брига и за то, немам шта да кријем.
- А да ми даш онда шифру од твог мејла или да је објавиш на јавном профилу.
- Не смарај више. Радим шта ми се хоће. Идем да спустим ролетне, да ми свакакве будале не завирују у собу док сам на мрежи. Ћао!
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.
opširno, al' ubo si +
Хвала. Преправљено.