
Универзална, можемо рећи и генеричка, прекодринска ономатопеја. Као таква, употребљива је у готово свакој форми разговора, сваком физичком и менталном стању - од дубоке жалости до потпуне прелџијске екстазе. Синергија њене универзалности и једноставности сваку другу онометопеју девалвира и баца у други план.
Примарна употреба ове ономатопеје пре свека је била супституција неке показне заменице, но развојем језика њена је употребна вредност постала пандан аспирину - све лечи, свему служи. У недостаку речи, ова мултифунционална ономатопеја ће, у комбинацији с одгоравајућом мимиком, довољно казати саговорнику.
- Мама, ова је моја нова дјевојка, Мирела...
- :лактом цима мужа: Јово, ну... Виђе што ти овај у кућу довео?
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Ну тамо... Виђе Рајкове жене како с Манетом гуме пумпа.
- Пумпа, пумпа, а да л' баш гуму?
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.