
Jedan od važnih strateških ciljeva u Srbiji koji nažalost još uvek nosi oznaku mission impossible, što zbog obima posla, što zbog otpora stanovništva i srpskih medija kojima nepismeno stanovništvo kao takvo taman odgovara.Cirilo i Metodije su taj proces na ovim prostorima samo načeli ne sluteći da će "opismenjeno" stanovništvo svoje dragoceno znanje trošiti na čitanje Kurira,Presa,Skandala,Grabljivice,Legijinih knjiga i drugih izvitoperenih produkata te pismenosti.Debilizam u konzumiranju pisane reči seže dotle da dobar deo populacije smatra da kniga Srpski žigolo ravnopravno parnjači Dostojevskom,Andriću,Seleniću,a da je razlika samo u tome što je malo interesantnije.U nekoj perspektivi,možda bi bilo bolje da ovaj proces nije ni načet,većina bi mnogo više naučila crtajući srndaće po pećinama.
Назив за веома јак ударац у главу, најчешће дрвеним апаратом знаним и као штап. Зове се опсимењавање вероватно зато што, као и писменост, доноси просветљење. Док је светлост у случају праве писмености метафоричка, овде се говори и оном бљеску светлости пре него што се онесвестите.
*туп* Не, Лаерте, зашто нападаш Хамлета, ти душо клета?
Не, Лазо, немо' с'с будак! *туп*
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.