
Stav koji utemeljuje vladavinu gluposti.
Izgleda da ce ceo svet biti pametniji i popustice nam.
Tekst koji treba izgovoriti svaki put kada prdnemo.
Poslovica koja najviše dolazi do izražaja pri cepanju drva.
1. Lajt-motiv i životna mantra koji su najštetniji po jedno društvo i civilizaciju uopšte - tamo gde pametni popuštaju, jaki i neotesani se pitaju. Zapitajmo se ko je kad i gde popustio, a koga su pitali?
2. Logički neispravna tvrdnja koja nastoji da sama sobom dokaže svoju istinitost i ispravnost - ako pametniji popušta (a pametno je ono što je ispravno i dobro), onda je moje mišljenje ispravno i dobro čak i ako sam propustio da ga nametnem jer sam popustio. Argument koji se koristi u krajnjoj nuždi, kada sve ostalo zakaže.
3. Strategija povlačenja iz neugodne/opasne situacije, prepuštajući protivniku bojno polje i udovoljavajući mu, izvlačeći moralnu satisfakciju da smo pametniji i u pravu, uprkos tome što nismo uspeli da naš naum i ostvarimo. Argument sile a ne sila argumenta u ovom slučaju biva pobednik.
Poslovica, veoma popularna u mojoj ulici dok sam bio klinac. Tada smo je, po potrebi, završavali sa 'magarac ne dopušta'. Medjutim, kako sam rastao, a moj ontogenetski razvoj napredovao, zaključio sam da je to, u stvari, malo drugačije: pametniji popušta pa je glupan postao sadista.
Razlog zašto je srpski narod u sve većim govnima iz godine u godinu.
Rečenica kojom naizgled opravdavamo neoprostivo glupa ponašanja. Kad to kažemo, stvara se situacija kosmičkog mira, iako problem ostaje i ne rešava se.
- Brate, šta ti bi da joj ostaviš kola i kuću posle razvoda?
- Brate, mnogo me je napinjala, a i pametniji popušta.
Razlog zašto budale vladaju svetom.
Оно што су нам родитељи говорили кад смо били мањи кад год би нам неко урадио неко злодело. Наравно, ово није истина, као што смо и сами сазнали касније.
Како се гаси пожар на нафтоводу? Направи се још већи пожар поред њега да одузме сав ваздух.
-- Captain Price
Najlakše moguće opravdanje ili razlog zašto ste izgubili u tuči, a pritom ne želite da izgubite svoj autoritet.
- Au Šomi, pa šta su ti to radili pobogu?
- Hehe, ma ništa, samo sam se malo tukao dvojicom.
- Nemoj ti meni malo, pa ti mene jedva vidiš. Brate kolike su ti te šljive na očima, deda iz Leskovca bi imao da napravi još litar rakije.
- Ma nije to ništa. To sam se ja brknuo u oko pa mi malo poplavelo.. Znaš da sam sav osetljiv.
- Pa dobro oči, ali što ti je leva ruka i nos polomljen?
- Ruku sam izvrnuo kad sam pao sa kreveta, a u nosu sam previše tražio zlato.
- Brate što ne priznaš da su te Roki i Mare izlemali ko konja!? Lepo sam ti rekao da im ne kradeš ništa iz dvorišta. Brate, jel je tebi dobro, samo što ne padneš?
- Pa dobro, jesu me malo tukli, ali, ja poštujem onu poslovicu pametniji popušta, pa sam zato malo istučen hehe. Uh, što me nešto zabole rebro.
- Aj da te barem odvedem negde da sedneš.
- Aj. (kreću, a Šomi kreće da se previja i zavija od bolova) Aaaaa....
- Samo nemoj da mi dereš tu na uvo, jer vrištiš kao da te crnci jebu u rč.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.