
Šta paradajz? A šta to što ste Vi rekli - to kao ima nekog smisla? To je ono što na Vaš zbunjen pogled misli osoba koja Vam je ovim upravo odbrusila.
Takodje i povrćka koja čini esenciju ruralnog života i stoga nosi pozajmljeno ime od engleskog naziva za raj.
''Nije istina da su svi policajci glupi, neki jako pametni ljudi se bave tim zanimanjem!''
''Ma jeste, paradajz!''
Voće, koje je u narodu evoluiralo u povrće.
Shodno tome, u skoro svim supermarketima i raznoraznim prodavnicama paradajz se nalazi u rafu zajedno sa povrćem. Jer, zamislite koliko bi vremena utrošila neka bakica lutajući po marketu u potrazi za omiljenim ,,povrćem" svojih unuka, a tek njena reakcija posle saznanja da je ceo svoj vek otavljala neko voće kao zimnicu!
Najjače povrće na svijetu! Pogotovo onaj naš domaći kad dođe u julu i avgustu. Tamanim ga ko lud. Mogu ga samog jesti, ne treba mi ni so, ni ulje, ni bilo kakvi začini. Sladak čovječe! Ne zove se džaba paradajz - raj. I ta riječ je zaista povezana sa rajem jer i u hrvatskom se zove "rajčica". Vjerovatno taj naziv potiče od njegove crvene boje, koja valjda djeluje egzotično, kao da je iz raja, šta li već.
I pun je likopena, to ti je valjda neki jeben antioksidans, kao sprečava rak, ovo ono.
Svaki dan udri po paradajzu, bar po kile - kilo, i nema da fali!
To vam je okruglo povrce koje mozete samarati dok ne pocrveni.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.