
U psihologiji ovaj pojam označava stanje u kom naša podsvest pokušava da reši problem koji je mučio svest. Kada čovek prestane da razmišlja o nečemu, pusti da se slegne,nastupa period inkubacije koji se često završava nenadanim rešenjem problema. Poznat i kao - A HA doživljaj.
Ideš niz ulicu i zaustavlja te starija žena koju na prvi pogleg vidiš prvi put u životu. ,,Pero, sine, pa gde si, kako si porastao!". Promrljaš da nije ni čudo, pošto imaš 35 godina. ,,Kako su tvoji ? Šta ti radi baba ? A, umrla je pre dve godine ? Baš mi je žao, primi moje saučešće. A brat šta ti radi ? Lepo,lepo, pozdravi puno kući i kaži da ću navratiti ovih dana, baš ih odavno nisam videla." .
Nastavljaš potpuno zbunjen, nemaš veze sa kim si se izrazgovarao.
Sutradan dok čitaš novine, odjednom ti sine da je to bivša komšinica koja se odselila pre 15 godina i kažeš - A HA! Setio sam se.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.