
Označava spektar bolesti sa različitim simptomima. Dijagnozu i terapiju ne određuje lekar, već pacijent koristeći se znanjem stečenim gledajući reklame na televiziji (često na televiziji Pink, pa otud i naziv pinkitis). Tačan uzrok nastanka ove bolesti nije poznat, ali postoje određene rizične grupe, a i tzv. genetski faktor je takođe od značaja.
Stariji gospodin: Dobar dan, imate li Venogel?
Apotekarka: Imamo, gospodine, cena je 1390 dinara.
Stariji gospodin: Uh, baš je skup.
Apotekarka: Imamo i duplo jeftinijih preparata u ponudi, a nisu ništa manje delotvorni.
Stariji gospodin: Neka, uzeću Venogel, mora da je dobar čim se toliko reklamira. U stvari, dajte mi dva.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Bakica: Dobar dan, evo mene opet kod vas.
Apotekarka: Dobar dan, gospođo, kako ste?
Bakica: Joj, sine, teško mi je, evo jedva hodam. Uzela sam taj Vendoksin, pijem ga već mesec dana i ništa mi ne pomaže. Pa, eto nastaviću još jedan mesec, a ako mi i dalje ne bude bolje onda nek' ide sve u vražju mater.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.