Dama koja je sa muškarcima češće opštila poleđuške nego stojeći, izgažena kao Kosovo Polje na Vidovdan. Lista njenih bivših posedovaoca štampa se dvostrano sa sitnim proredom, da bi se spaslo koje drvo. Razvodnjeno vino, hiljadu puta prekrštena paja, ne bi je prodavali ni u second hand prodavnici. Često raspuštenica, neretko udovica, ponekad i milfača.
- Šta misliš o prokletoj polovnjači Ruški Jakić?
- Dobra starka...
Ono čime je moj otac pretio meni i burazeru dok konačno nismo shvatili da je to "Polovna žena". To jest žena koju je neko već iskoristio, najčešće razvedena... A mi smo mislili da je to nešto čime se bije...
Šta bre vas dvojica radite tu? Treba vama jedna polovnjača da se malo smirite.
Izvedenica reči polovnjak. Predstavlja žensku osobu od 15-20 godina (iskustvo u trošenju novca 40) koja je u životu već probala sve i svakoga, a sada bi da se uda za vas.
Žena koja ima svoju istoriju u odnosima sa muškim svetom. Često razvedena žena.
Ovo je noviji izraz koji prati jedan noviji trend/fenomen.
Ženska osoba čiji broj godina starosti je otprilike pola tvojih godina.
A: vidim, šeta se nova klinka, a?
B: ma da, polovnjača...
A: kako polovnjača, pa baš deluje mlado?
B: pa to - ima POLA mojih godina
Osoba ženskog pola koja nije znala reći ne, u godinama kada očajnički traži nekoga za koga bi se udala.
Žena srednjih godina, 40-50, koja voli mlade muškarce. To su najčešće mlade udovice, baba devojke i sl. Kako bi osvojila muškarca ona se hvali kako je dobra u krevetu, kuhinju, na poslu iako većinu toga nije. Međutim ipak im uspeva da osvoje mlade nade - piletinu. Njihovo zanimanje naziva se polovičanje, a ona koja vrši radnju polovičenja - polovača
- Pera: E ko je ona što se muvala oko tebe juče
- Ivo: Ma pusti, brate, polovnjača neka.
Polovnjača ili zauvarača je žena u godinama. Svi ih batalili zato ih još i zovu BATALJUGE, ali i tu može još po nešto da se oglođe, nekad kanu ko so na kuvano jajce.
Polovna ženska
Pečinar;"Uu bree pa sta ce ti polovna roba"
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.