
Dogovor dva ili više putnika u GSP-u ko će zauzeti tek oslobođeno mesto u punom autobusu.
1. Najčešće mesto zauzima najbliži, koji kad primeti da će putnik ustati, svojim telom mu otvori put ka izlazu i istovremeno blokira prilaz ostalim kandidatima za sedenje
2. Ukoliko je u blizini tetka sa torbama sa pijace, ona će ih sigurno iskoristiti kao sredstvo za zauzimanje mesta.
3. Razumnije osobe, kada u blizini imaju neku bakicu, trudnicu ili dete, će naglas pozvati fizički ugroženijeg putnika da sedne. Na taj način prave prećutni dogovor sa ostalim kandidatima koji se posle toga neće drznuti da sednu.
4. Ako se u duelu nađu dve pasivne osobe, obe će se praviti da ne žele da sednu i da njegov protivnik iz samo njemu znanog razloga više zaslužuje mesto. To koristi treći putnik, koji posmatra duel iz prikrajka ili neko ko je tek ušao i s obzirom da je već u pokretu, lako mu je da dođe do mesta koje ovo dvoje neće.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.