Takoreći - uspavanka.
Prenamazana priča koja ipak pije vodu, slatke laži koje govore za ''tvoje dobro'', melem za uši. Bilo kako bilo, završava se hepi endom, iako u početku ima malo zapleta. Uteha prijatelju na svaku zamršenu priču.
- Odakle da počnem, a da ne zaplačem? Kako dalje? Ima li uopšte dalje?
- Druže moj, moj stric od rođene keve, pa njegova zaova od tetke je imama taj problem..
- E, aj mani me uspavnki, ljubim te. Te priče pričaj deci za laku noć.
Jos jedan od zapadnjackih uticaja, u kome matorci, ili bilo ko stariji, pre spavanja pricaju ili citaju neku od prica deci za laku noc. Pocinje se od "Crvenkape", "Tri praseta", a posto su danasnja deca neverovatno napredna i brzo kapiraju i prevazilaze price, a s druge strane "navucena" na taj ritual traze jos i vise, pocele su da se koriste price iz casopisa za "odrasle". Vec poodrasla deca, cak adolescenti- pomno ih prate, i pod cebetom naravno, dok matorci pokusavaju da im docaraju iste. Obavezno je citanje okrenutih ledja, a redki srecnici imaju neku od onih predivnih bebisiterki koje im je cale SAM izabrao...
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.