Covek za cijeg se zivota pravila menjaju, ali nikada u njegovu korist.
Secanja jednog starca:
"Kada sam bio dete vladalo je pravilo da za ruckom uvek otac (ili bilo koji najstariji clan porodice) dobije batak, a mi deca zeljno gledamo u taj prizor mastajuci kako cemo jednoga dana i mi odrasti i biti glava porodice. Elem, kao da je neko namerno udesio da ja odrastem bas tada kada se pravila menjaju, te sad vlada moda da deci i unucima ide ta zeljena poslastica. Pitam se, hocu li ikada stici na red za batak?"
Када си толико испред свог времена да те други не схватају, сматрају да твоји поступци нису нормални, смеју ти се...
Моја тетка:
- Ја сам МИР-ЈАМ читала пре 30 година и сви су ми се смејали! А гле сада по пети пут репризирају ову Анђелку!
Prva misao nakon saznanja da je počelo renoviranje školske sale mesec dana nakon mature. Ovaj fenomen je veoma rasprostranjen. Kada napustite osnovnu školu, oni počnu da renoviraju WCe i zamene čučavce na kojima ste kenjali osam godina sa strepnjom da će iskočiti zvečarka iz rupe. Kad maturirate srednju, oni ubace nove koševe i poprave linije na terenu, a umesto vaše matore razredne koja odlazi u penziju dođe jedna provokativno, intenzivno dobra pička. Kada se odselite na drugi kraj grada, oni počnu sa sređivanjem infrastrukture oko stare kuće... sve to što vam u životu izmakne za nekoliko meseci, tera vas da zaključite da ste rođeni u pogrešno vreme.
Nakon svih ovih činjenica postavlja se pitanje:
-Šta bi bilo kad bih napustio Srbiju?
-U tom slučaju fenomen ne deluje, provereno.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.