
У информатичким наукама постоје алгоритми чија је основна идеја "Подели и освоји", наиме, проблем који наизглед не делујe решиво разбијемо у два или више мања проблема - чијим појединим решавањем решавамо и почетни проблем.
Ако узмемо модерног_човека и искористимо познати и добро истестирани патерн на њега, добијамо варијацију познату као "Саботирај и искулирај". Модеран_човек је свестан (!) својих недостатака и могућности, али је такођер свестан да нису сви као он, те ће на све начине покушати да из дате ситуације не угрози свој положај, те га на неки начин чак и уздигне, водећи се оном - "Нисам нешто паметан, али хоћу да сам на врху".
Колега на факсу, који је положио испит (6-шест) који ви нисте (јер учите да научите, а не за оцену), али је свестан да не може учинити да ви тај испит паднете, познатиј је као Laktaroš.
Шири лажне информације да је професор "строг" на испиту - нешто као да једе_малу_децу, пушта у промет 2-3 термина кад је усмени, ето њега је питао скоро 2 сата,... углавном - уноси панику у појединца.
И шта сад, добричина (наивчина?!) не желећи да се брука пред професором (има образ) одлучује да ипак не изађе на испит јер мисли да није научио довољно добро (иако зна преко 95% градива).
И сад имамо "доброг" и "лошег" студента, "добар" студент је положио тај предмет, а "лош" није, овај студент који је положио испит је сад сам себе уздигао те је у очима масе - добар студент, и дичи се реченицом: "Ја сам годину још у јуну очистио*, и прије свих сам положио "онај" испит."
____________________________________
* 6<x<6,3 где је x просечна оцена; Енглески и Социјологија дижу просек...
Kad je pre nekoliko dana osvanuo naslov u dnevnim novinama „Željko Mitrović: Trovali su me“, na samoproklamovanom rečniku slenga vukajlija.com odgovorili su mu bez mnogo pijeteta: „Pa dobro, i ti si nas, i još to radiš“.
Ekonom:east Magazin · 03. Februar 2011.