Фијат Мултипла. Бисер аутомобилског дизајна.
- Е, онај лик ми препоручује неки Фијат Мултипла, каже да се исплати узети то. Какав је?
- Никако шајкачу! Кад га видиш, све ће ти бити јасно. То су једина кола која смањују шансе да збариш неку клинку.
Шајкача је српска, национална капа, која се раније сматрала и делом војне униформе. Такође, користи се и као део народне ношње у Централној Србији. Назив јој потиче од "шајка", материјала, од кога је сашивена. Сам шајак се прави од вуне. Капа је настала у 19.веку, а своју највећу популарност стекла почетком 20. века, тачније током Првог светског рата.
Данас, шајкачу највише носе сељаци у Централној и Јужној Србији и разни ликови који се скупљају на четничким и националистичким скуповима.
У задње време, шајкача је интернационализована, с обзиром да је почела да се производи у Кини, а продаје код кинеза.
Један од символа Србије и Српства... Прича о шајкачи почиње у Српској Крајини и Српској Војводини, капу су носили војници аустро-угарске војске (читај: СРБИ), који су били распоређени на малим речим бродићима званим ''шајке'' (тиме је у потпуности оповргнута теза, да је шајкача неприродна за Србе и искључиво капа аустро-угара, тј. њихова редовна војска је носила нешто што се данас назива ''џокеј'', а шајкачу, као што рекох Срби у Војној (Српској) Крајини и Српској Војводини). Шајкача је у централну Србију дошла путем купопродајног уговора између Краљевине Србије и Хабзбуршке монархије, по коме је аустро-угарска продала Србији гомилу старих униформи, које су тамо изашле из моде и биле замењене оним плавим униформама које се могу видети у филму ''Марш на Дрину''. Србији у повоју, те старе униформе су биле дар с' неба. Вечито у ратовима, Српска војска је оскудевала у свему (одатле и пословица ''Ком' обојци - ком' опанци''),па и у честитим униформама, оне су подељене по кућама, а војно способни мушкарци су их употребљавали приликом кретања у рат! Тада је на дело дошао Српски менталитет (тј. што је џабе и Богу је мило), и униформе су су замениле исцепане и дроњаве сељачке рите, које је народ од муке до тада носио (тако су саставни део народне ношње Шумадије постале и ''чакшире'' или ''бриџ-панталоне'' - то су оне панталоне, које су уске до колена, а широке од колена па на горе)! После врло мало времена, квалитетне униформе су замениле дотадашње рите и постале неодвојив део Спрске историје, још чвршће везане за Српског сељака који у годинама које су долазиле, није ни имао прилику скине славну и крваву војничку униформу...
Србија је вечна, док су јој деца верна...
Prazan novčanik.
- Zaboravio si novčanik!
- To je šajkača, a ne novčanik.
- Šta pričaš ti?
- Kad ga otvorim mogu ga samo na glavu staviti kao šajkaču, jer para u njemu nema!
Kapa, deo Srpske narodne nošnje, nošena u Prvo i Drugom svetskom ratu, a sad je najčešće nose stariji muškarci, koje možemo videti po selima u Šumadiji.
Nešto kao ojkača, samo zemunskije.
Ša to ima na mojoj čkime?
Jal su govna, jal se samo sija?
Ša joj na felni se vrti?
Jal radkapna, jal proklizava?
.
.
.
Ovo je prejako!
Banja Luka Forum · 21. April 2007.