Prijava
   

Šek

Sinonim za izdajnika. Kineska verzija Jude Iskariotskog.

Izraz izveden iz imena drugog po redu predvodnika kineskog Kuomintanga - Čang Kaj Šeka. Da bismo apsolvirali šta je Kaj Šek toliko zgriješio da postane oličje izdaje otići ćemo stotinak godina unazad. Naime, 1912. godine dolazi do osnivanja Kuomintanga, kineske političke organizacije koju je tada predvodio Sun Jat Sen. Stavovi iste se teško mogu detaljno opisati ali recimo da su bili republikanski nastrojeni. Druga veća politička organizacija u Kini bila je Komunistička partija, osnovana nešto kasnije, 1921. godine. Poslije njenog osnivanja Kominterna predlaže da se napravi savez između tih dviju organizacija radi pravljenja odbrambene osnove i jedinstva pred sve češće predviđani rat sa japanskim dušmaninom. Jat Sen prijedlog Kominterne svesrdno prihvata jer je vispreno ugledao da će se tako moći ostvariti njegovi lični ideali: blagostanje naroda i nacionalna nezavisnost. Kuomintang i KP Kine nastavljaju uviđavnu međusobnu saradnju sve do Jat Senove smrti 1927. godine. Tada na čelo nekada uglednog Kuomintanga dolazi nesrećni Čang Kaj Šek.

On je zloupotrijebio povjerenje naroda ograničavavši rad sindikata i pojedinaca postavljenih na funkciju od strane KP Kine. Javno se zalagao za istrijebljenje komunizma i socijalizma na kineskom tlu. Takvi potezi okarakterisani su od strane komunjara kao zabijanje noža u leđa tako da počinje desetogodišnji građanski rat u Kini. Čak i kad su Japanske bombe padale na kinesku provinciju Mandžuriju 1931. godine, kad su Japanci zauzeli istu, obrazovali okupatorsku vladu i ubijali Kineze po ulicama, Kaj Šek je idalje odlučno udarao po dijelu svog naroda koji je gajio komunističke stavove.

Nakon Građanskog rata stvara se novi savez između Kuomintanga i KP Kine 1937. godine. Međutim čim je Japanac ustuknuo sa napadanjem kineskih teritorija, Kaj Šek je ponovo opleo po komunistima pečetkom 1939. godine tako rušivši savez po drugi put. Građanski rat se nastavlja izdajom istog čovjeka. Komunisti preuzimaju vlast 1. oktobra 1949. godine nakon mukotrpnog rata sa Šekovom vojskom. Kaj Šek, kao i svi njegovi istomišljenici bivaju protjerani na ostrvo Formozu 1951. godine.

Filozofski fakultet, odsjek za Istoriju
A: Au brate kako smo se sinoć olešili. Nabavio Miki neku džidžu opaku, znači, povučeš jedan dim i već percepcija krene da se alterizuje. Bila i neka hoummejd rakija brate, u kombinaciji s ovim prvim ne znaš u kom vijeku prije Hrista se nalaziš. Počnu da ti se priviđaju dorski i korintski stupovi od bandera. Krenuh da parafraziram Homerovu Ilijadu u par navrata, jedva mi objasnili ko sam i odakle.
B: Lijepo je to sve tebra ali mene nikad da pozoveš ni na bleju jebenu. Upoznao sam te sa svim tim ljudima, a ti me izbjegavaš kao kurva pričest. Pravi si Šek.
A: Povuci riječ!

Komentari

Чика Буљо, чика Буљо
Пожури с' пасуљом
Не оклевај, не кењај
Већ запршку спремај

Lepa pričica ali minus zbog šaljivog primera. Potpuno je nepotreban

Превише исфорсирано, али такве су и скоро све моје историјске. +