Šek

Берлиоз 2018-12-12 04:48:48 +0000

Синоним за издајника. Кинеска верзија Јуде Искариотског.

Израз изведен из имена другог по реду предводника кинеског Куоминтанга - Чанг Кај Шека. Да бисмо апсолвирали шта је Кај Шек толико згријешио да постане оличје издаје отићи ћемо стотинак година уназад. Наиме, 1912. године долази до оснивања Куоминтанга, кинеске политичке организације коју је тада предводио Сун Јат Сен. Ставови исте се тешко могу детаљно описати али рецимо да су били републикански настројени. Друга већа политичка организација у Кини била је Комунистичка партија, основана нешто касније, 1921. године. Послије њеног оснивања Коминтерна предлаже да се направи савез између тих двију организација ради прављења одбрамбене основе и јединства пред све чешће предвиђани рат са јапанским душманином. Јат Сен приједлог Коминтерне свесрдно прихвата јер је виспрено угледао да ће се тако моћи остварити његови лични идеали: благостање народа и национална независност. Куоминтанг и КП Кине настављају увиђавну међусобну сарадњу све до Јат Сенове смрти 1927. године. Тада на чело некада угледног Куоминтанга долази несрећни Чанг Кај Шек.

Он је злоупотријебио повјерење народа ограничававши рад синдиката и појединаца постављених на функцију од стране КП Кине. Јавно се залагао за истријебљење комунизма и социјализма на кинеском тлу. Такви потези окарактерисани су од стране комуњара као забијање ножа у леђа тако да почиње десетогодишњи грађански рат у Кини. Чак и кад су Јапанске бомбе падале на кинеску провинцију Манџурију 1931. године, кад су Јапанци заузели исту, образовали окупаторску владу и убијали Кинезе по улицама, Кај Шек је идаље одлучно ударао по дијелу свог народа који је гајио комунистичке ставове.

Након Грађанског рата ствара се нови савез између Куоминтанга и КП Кине 1937. године. Међутим чим је Јапанац устукнуо са нападањем кинеских територија, Кај Шек је поново оплео по комунистима печетком 1939. године тако рушивши савез по други пут. Грађански рат се наставља издајом истог човјека. Комунисти преузимају власт 1. октобра 1949. године након мукотрпног рата са Шековом војском. Кај Шек, као и сви његови истомишљеници бивају протјерани на острво Формозу 1951. године.

Филозофски факултет, одсјек за Историју
А: Ау брате како смо се синоћ олешили. Набавио Мики неку џиџу опаку, значи, повучеш један дим и већ перцепција крене да се алтеризује. Била и нека хоуммејд ракија брате, у комбинацији с овим првим не знаш у ком вијеку прије Христа се налазиш. Почну да ти се привиђају дорски и коринтски ступови од бандера. Кренух да парафразирам Хомерову Илијаду у пар наврата, једва ми објаснили ко сам и одакле.
Б: Лијепо је то све тебра али мене никад да позовеш ни на блеју јебену. Упознао сам те са свим тим људима, а ти ме избјегаваш као курва причест. Прави си Шек.
А: Повуци ријеч!

3
23 : 9
  1. Чика Буљо, чика Буљо
    Пожури с' пасуљом
    Не оклевај, не кењај
    Већ запршку спремај

  2. Lepa pričica ali minus zbog šaljivog primera. Potpuno je nepotreban

  3. Превише исфорсирано, али такве су и скоро све моје историјске. +

Najnovije definicije

Rekli o sajtu

Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.

Politika · 31. Januar 2011.