Još jedan fudbalski izraz koji se može primjeniti i u svakodnevnom životu.
Slično kao što u fudbalu postoje igrači koji se nakon što zbog neopreznosti ne uspiju na pravi način privesti akciju kraju ili dodjeliti dobar pas i sl. vade na neke nepostojeće faule, postoje i ljudi koji će kad god nešto zajebu u životu smarati pričama o tome kako je za njihov neuspjeh kriv neko drugi i kako ništa nijesu mogli uraditi već jednostavno pasti. Uglavnom padaju iz neopreznosti i lijenosti, daleko rijeđe jer je protivnik bio bolji.
Oni koji se drže ove taktike u svakodnevnom životu su u daleko težoj situaciji jer na terenu na kojem se odvija igra koju zovemo život ne postoji sudija koji će ih čuti i možda im i povjerovati pa se zbog toga njihove žalbe i prenemaganja najčešće smatraju nepotrebnim smaranjem u očima saigrača.
Vremenom se prestaju pripremati za pobjede i potpuno se posvećuju smišljajnju izgovora i načina da svoje padove učine što uvjerljivijim a najgore od svega je to što se iz svojih silnih poraza ne trude izvući nikakvu pouku.
Kasno shvate da su mogli biti negdje drugdje, u daleko boljoj situaciji da je njihov modus operandi bio nešto drugačiji.
Dva lika sjede i gledaju Barsu protiv Čelsija.
(Nemam ništa protiv Drogbe, čitaj primjer do kraja prije nego udijeliš svoj doprinos skoru ove definicije).
A: Pazi ovog Drogbe idiota. Najveći je na terenu onamo a svaki čas pada i prenemaže se onamo, samo što ne zaplače.
B: Neka ga brate, ćuti dok gledam.
A: Još im nema Pikea druže. Stvarno bolidčina. Hahaha, eno ga opet pade.
B: ćuti
A: Urla na televizor Ma šta se bre prenemažeš bolidu! Možeš a nećeš, to je tvoj problem. Beze sam bačio pare.
B: Je li stari kol'ko ti ono bješe imaš godina?
A: Ka' ti matori, sa'ću tri'espet.
B: I još nijesi naša' normalan posao?
A: Brate, tražim ali ono znaš...
B: Šta?
A: Brate, pa ne može. Sve ide preko veze.
B: Druže, jesam li ja imao vezu?
A: Pa brate, ne ali opet to je rijetkost tako.
B: Stari, ti se ni ne trudiš.
A: A šta ima da se trudim kad ne može?
B: Pa poklopi se onda i batali da simuliraš faule cijeli život.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.
Dobra fokse, al brate stavi neke starije za aktere u primeru. Ima simulanata i u našim godinama, a ovi oko 27 se još možda nisu našli i snašli i još možda imaju neke šanse...
Pa i to što kažeš bi moglo. Iako ipak ko se ne snađe par godina od kada završi srednju/fakultet, teško da će cio život išta pametno raditi (na duže od mjesec dana bez prekida).