
Metoda kojom se srpski klubovi koriste prilikom dovođenja igrača tokom letnjeg prelaznog roka. Neretko se primenjuje i tokom zimske pijace ukoliko prethodna isporuka nije zadovoljavajućeg kvaliteta. Ova metoda u praksi znači dovođenje velikog broja igrača iz raznih krajeva sveta, po mogućstvu slobodnih agenata, kojima stoji minimalno vreme na raspolaganju da dokažu svoj raskošan talenat i neosporan kvalitet na šta ukazuje video materijal koji je pregledao skaut, koristeći metod Žike Pavlovića prilikom odabira buduće mlade.
Šleper metodu primenjuju oni koji veruju da kvantitet rađa kvalitet, odnosno ako od petnaestak novajlija bar njih dvojica pokažu da su sposobni za oranje nasih terena to je pun pogodak. Ostala trinaestorica padaju u zaborav, klub pokušava na sve načine da ih se ratosilja, da pripremi teren za novu isporuku, i tako u krug. Posle pet- šest takvih isporuka stvori se kostur tima, ostatak je nadogradnja.
-Dane šta nam to lepo donosiš danas?
- Če da proverim u papiri, vidi vako... imaš 3 Brazilca, po 2 Crnogorca i Bosanca, Makedonaca mi nestalo, dvojicu Bugara sam pokupio dok sam čeko na granici sa Turskom, ima neki s Bliskog Istoka bem li ga šta li je, i standardno dva Ganca i Nigerijanca. Da istovaram?
-Može Dane, istovaraj, aj vodim te na kupus i pivo.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.