
Fraza prisutna u razgovorima između mlađih generacija pri čemu u grupi od par činilaca, jedan (sa rejtingom faca, naj, naj u svemu) izaziva drugog činioca (nedovoljno sposobnog za bilo kakav hrabri podvig ) da napravi neki šer. U trenutku kada je satjeran uz zid, čionioc 2, u nemogućnosti da smisli što bolji argument da se izvuče iz s*anja, koristi stari dobri principijelni, ''smijem, al' neću'', izgovor.
Izraz može biti prisutan i kod starijih 'nemam petlju' osoba.
U toku je dogovaranje za kolektivno bježanje sa časa.
Pera - glavni baja u odjeljenju, organizator svih za*ebanih radnji i pokretač zabranjenih aktivnosti daje ideju da se kidne sa pismenog.
Miša - dežurni štreber, oličenje zdravog razuma i onaj koji je temeljno spremio svaki pasus predviđen za današnji rad, odbija opšte prihvaćenu i dobro razmotrenu Perinu ideju.
Pera: 'Ajde Mišo, nemoj da si kukavica, svi idemo...
Miša: Ja bih stvarno, da su u pitanju drugačije okolnosti, ali ja sam čitavu noć...
Pera: Neka toga... Ne smiješ! Pu' izdajice...
Mišo: E smijem, al' neću... i nije fer prema prof...
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.