
Potpuno nepristrasan način prozivanja učenika da odgovaraju. Postupak je sledeći: Nastavnik na svom papiru zapiše neki broj, zatim pored njega stavi neku matematičku operaciju, najćešće sabiranje ili oduzimanje i prozove jednog od učenika da kaže neki broj. Nastavnik onda sabere ili oduzme ta dva broja i rezultat je broj učenika u dnevniku. Zatim nesrećnik mora da odgovara.
Čas istorije kod nas u osnovnoj (pre 10 godina), ulazi nastavnik:
- Dobar dan, danas mi je u planu šok sistem.
Jedan od učenika:
- Jao profesore, pa nemojte danas, pa znate da je sinoć bio derbi. Jeste gledali?
- Jesam, Ivkoviću, dobra tekma bila, ali moram da vas protresem malo.
Nastavnik seda za katedru, vadi papir, zapisuje broj:
- Ivkoviću, ajde reci broj.
(Uh dobro je, reći ću svoj broj, miran sam za danas): - Četrnaest, nastavniče.
- Četrnaest plus nula je - četrnaest. (glasan smeh, kuknjava nesrećnika dok nastavnik lista dnevnik) Ohoho, pa Ivkoviću, ajde lepo u prvu klupu.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.