
Ovaj izraz čujemo svuda, ali kod nas Srba ima jedno drugačije značenje i poimanje onoga koji se nalazi u takvoj situaciji.
Šeta Milovan ulicom sav snužden, stavio ruke u džepove i šutira kamen ulicom sa izrazom lica kao da mu je rod najbliži napustio ovaj svet i potražio bolji život na onom drugom. Sreće ga recimo, Radovan i pita ga šta mu je, zašto je tako tužan. Ma dobio sam na lotou reče Milovan onako tužno, Radovanu ništa nije bilo jasno, zašto je tako tužan ako je već dobio veliki novac i obezbedio ekzistenciju sebi i svojima. Pitao je upravo to pitanje svog prijatelja Milovana. Sreća u nesreći odgovori Milovan i nastavi svoj tužni put duž puste ulice. Kasnije je Radovan saznao da je Milovan na lotou osvojio 300.000 evra, a da je 4 dana pre tog njegovog dobitka izvučena sedmica u vrednosti premije od 5 miliona evra. To je sreća u nesreći, makar, nekima od nas.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.