Никољдан, Божић, Јовањдан.
Лик 1:Ajмо код Жарета на славу.
Лик 2:Јој шта ћемо тамо,шта има?
Лик 1:Има да се једе.
Roštilj, kotlić, ražanj
1. Roštilj - najpopularnija i najlakša disciplina. Može bilo gde, u dvorištu, u prirodi, pa čak i na terasi. Takmičari su manje potkovani kulinarskim umećem, a više veštinama baratanja kuhinjskim priborom i brzinom reagovanja (da ne izgori). Komplikovanije verzije su krilca i krmenadle, dok su ćevapi i kobasice najprostije i najbrže varijante.
2. Kotlić - umeće vrsnih majstora kulinarstva. Bilo da se radi o gulašu, zečjem paprikašu ili ribljoj čorbi, ova disciplina zahteva pre svega talenat, pravilno doziranje glavnih sastojaka, začina i dodataka, upravljanje jačinom vatre i na kraju strpljenje dok ne bude gotovo. Najadekvatniji ambijent za kotlić je obala reke, ali može i vinograd, šumski proplanak pa i dvorište.
3. Ražanj - sa stanovišta pripreme najteža disciplina. Ukoliko u pripremi ne učestvuje profesionalni mesar ili makar deda Andrija, koji iza sebe ima pola miliona zaklanih prasića, jagnjića i pilića, čitav proces može da se iskomplikuje. Meso mora dobro da se osoli da ne ostane neslano. Što se tiče tehnika pečenja, održavanje vatre je komplikovano kao i kod kotlića, a potrebno je i veće strpljenje. Najadekvatniji ambijent je u seoskom dvorištu, mada svaki ozbiljan domaćin ima ozidanu furunu za pečenje i za njega je to čisto gubljenje vremena.
Kada pitate dva čoveka o nečemu, dobićete više od dva mišljenja. Na toj osnovi je stvoren Vukajlija. Rečnik slenga i idioma.
Kompjuterska Biblioteka · 7. Maj 2009.