Retoričko pitanje koje ukazuje da je neki problem nemoguće ili vrlo teško rešiti. Nakon što neko iznese određenu lošu situaciju, osoba koja to sluša mu/joj upućuje ovu rečenicu ako misli da se tu ne može mnogo učiniti. Istovremeno, ova rečenica je na neki način utešna jer implicira da se treba pomiriti sa realnošću i nastaviti dalje. Često se izgovara u tužnom i bezvoljnom tonu. Ponekad i u nervoznom, ako osobi koja sluša nije do kukanja prve. Isti smisao ima i izraz „šta da se radi?”.
1. Subota je. Dve prijateljice sede u kafiću.
- cele nedelje sam radila prekovremeno- požali se jedna od njih
- šta da radiš?- sa empatijom (moguće iskrenom, ali najverovatnije prenaglašenom) odgovori joj druga
2. Dva poznanika se sretnu na pijaci.
- Oooo gde si Marko, šta ima?
- Evo ništa, u zadnje vreme imam finansijskih problema, slao sam deset molbi za posao i odbili su me - setno mu odgovori ovaj
- Šta da se radi?- sada već u ozbiljnom tonu mu se obrati prvi
Kada pohvalite nečije postignuće, međutim onaj kome je pohvala upućena želi da se prikaže skromnim i nedostojnim svake hvale. Postoji i drugi slučajevi, kada se ovom mantrom tera maler, izbegava konkretan odgovor, sjajno služi kao poštapalica svakome ko u stvari ne ume da kaže ništa konstruktivno ili ne daj bože kreativno. Obično se otegnuto i sporo izgovara, sa dobrom dozom težine u glasu, poželjno je hrapavom i napuklom. Ide dobro sa širenjem ruku i bacanjam pogleda u vis. Može i kolutanje očima, ne smeta.
A: Domaćine dobra ti je ova rakija, rodilo dobro ove godine, a?
B: Ej, pa štaaa daaaaa raaaadiš...
A: Nervira me ova zemlja, nervira me vlast, korupcija, nepotizam, tašta, teča, ujak, stric...
B:(širi ruke, podiže pogleda ka nebesima) Štaaaaa da raaaaaaaaaadiš.
A: Ovaj Novak nikako da izgubi.
B: Šta daaaaaaaa raaaaaaaaaaaadiš.
A: Alo majstore, dosta je bilo zezanja, uzmi radi nešto.
B: Šta daaaaa raaaaaaaaadiš.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.