
Propis, zakon, pravilnik ili standard.
Sinonimi koji predstavljaju skup pravila koja se moraju poštovati, iako imaju neke specifične razlike zavisno od oblasti na koju se odnose ili formu u kojoj su sačinjeni. Nekada su objavljeni u Službenom listu a nekada usmeni, preneseni s koljena na koljeno i kao takvi ostali u narodu.
Formalni i neformalni, jednako su važni. Poštovani? Uglavnom. Nije ni život Sveto pismo pa da se kroz njega prolazi kako kakvo konjče tovarno, sapet i potkovan, s pogledom ispred sebe.
- A ovdje ćemo garažu. Neka je osam sa osam, za dvoje kola, da je komotna.
- Nažalost, plan ne predviđa garažu na parceli. Ako želite mogu da je dodam u prizemlju, jedino što onda moram smanjiti dnevni boravak.
- 'Ajde, jadan, pusti plan, nije to Sveto pismo. Svi ti planovi, DUP-ovi, PUP-ovi i GLUP-ovi su ti kao pravila Matriksa, neka postoje da bi se prekršila a neka prosto zaobišla. Vidjeću da to završim sa kumom u Opštini.
- Oprosti, Morfeuse, nisam te prepoznao, kralju. A one priče da je tamo nekada bilo groblje? Je su li ti fino rekli da se ne valja kopat' tuda?
- Uf, dobro si. Nema veze, zaboravi. Turi je u prizemlje. Minimalno!
Na pitanje: „Ko je bio Mocart?“ duhoviti posetioci internet sajta Vukajlija, rečnik slenga, odgovaraju: „Svestrana ličnost. Čovek koji je komponovao muziku za Nokiu. Inače, bio je poslastičar i izmislio je Mozzart kugle. A voleo je i da se kladi...“
Danas · 06. Novembar 2008.
Ја сам чуо ово у варијанти "није то Библија", мада ни ово није лоше. +
što znam, u cg se koristi "Sveto pismo", a i nekako je dramatičnije. zahvaljujem.
I u Ercegovini, isto.
I u Beogradu. Makar sam ja čuo Sveto pismo, a ne biblija.
Odlično isčupan izraz.
+++
hvala, momci. ima već definisano Sveto pismo ali mi se nikako nije svidjelo objašnjenje, da ne upotrijebim grđu riječ.