Pored očiglednog i svima poznatog korišćenja u značenju punjenja rezervoara, savremeni govor sve više prepoznaje još jedno značenje ovog izraza.
Naravno, kao i većina novih reči, dolazi iz jezika koji je izmislio novogovor, ali iz njihove zapadne kolonije, SAD. Naime, tankovanje je namerno gubljenje košarkaških utakmica u NBA ligi kako bi se zauzela što lošija pozicija.
Sad se prosečan ljubitelj sporta zapita zašto bi neko namerno bio najlošiji? E, zato da bi u narednom draftu (izboru novih igrača) dobili veću šansu za kvalitetnijeg pika jer oni koji nisu ušli u plej-of imaju više šanse da im se dodeli bolji igrač za kasnije. Sistem izmišljen za sprečavanje preteranog ojačavanja bogatih klubova na račun siromašnijih, a iskorišćen upravo za to. Nije ni čudo da ima mnogo srpskih igrača tamo.
Da se uvede u fudbalu, u našim klubovima bi igrali top 10 igrači sveta.
- E, ode ja...
- Dećeš majmune, vidi ribe se taman oznojile, sad će krenuti skidanje...
- Tankujem tebra, čekam prvog pika na draftu...
- Mi odosmo s ovima, a ti čekaj. Pazi samo da ti ne uleti crnac od dva metra...
Prežderavanje. Metafora koja se često može čuti na slavama, trpezama, svadbama i ostalim prilikama na kojima prosečan Srbin može da napuni svako crevce svog unutrašnjeg bića sa dozom sarme, pečenja i domaćom šećerušom.
- Ajde polako da krenemo, Slobo. Čekaju nas deca kući.
- Još ovaj špricer da iscedim i što se mene tiče natankovao sam se do kraja.
- Ajde, izvrći to, stoko pijana...
- Pusti ga, bre kumo. Nek popije čovek još jedno...
- A jok... Dosta mu je.
- Ih... Ko pije, umreće - ko ne pije, i pre će. Pusti ga da poživi još malo hnjo hnjo hnjo...
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.