
Opaka mašina, dotok goriva i regulisanje rezerve uključujete sami sa jednim prekidačem koji podseća na prekidač za šporet. Bog i iskusni vozači znaju da mu je akumulator smešten ispod zadnjeg sedišta. Može da radi sa samo jednom svećicom, i ako mu rikne jedna bombina druga na ravnim predelima gura i dalje, ali ne pokušavajte da idete sa jednom svećicom uzbrdo. Rezervoar mu se nalazi iznad motora, a dodatna oprema mu je krznena "bundica" kojom se oblaže motor u zimskom periodu.
Kupuje jedan lik trabanta:
E drug znaš na kakvog sam trabanta naišao, nigde ni trunke rđe...
Omiljena hrana svinjama iz Kusturicinih filmova!
Automobil koji je proizvođen u VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau in Zwickau, Saxony, tadašnji DDR. Samo ime automobila inspirisano sovjetskim Sputnjikom, pa je u savremenom govoru došlo do disperzije značenja:
1. Simpatičan automobil, koji više liči na kosilicu ili motokultivator, sa karakterističnim dvotaktnim motorom. Ko se vozio u tim kolima zna da je to nesvakidašnji doživljaj u kome se uopšte nema osećaj da si u autu. Urbana legenda je da svinje jedu trabante.
2. Uvredljivo etiketiranje nečijeg pratioca, poltrona ili satelita. Koristi se u političkom govoru, ponekad i na forumima.
1. Blu trabant maj lav
Karavan trabant, svačiji san
2. "Slobodan Milošević sa svojim trabantima na poklonjenju Brozu u Kući cveća" natpis iz Srpske reči neke 1990.
Izraz koji liberali iz kruga dvojke upotrebljavaju za ljude koje smatraju rusofilima ili protivnicima evrointegracija. Prepucavanje se uglavnom vodi preko interneta.
A: Moramo da priznamo Kosovo i udjemo u Nato ili nas nikada neće pustiti u EU...
B: Tamo su svi naši vekovni neprijatelji, a i Bugarska i Rumunija su puštene tamo na prečac a vidi kako se tamo živi...
A: Ajde ćuti trabantu jedan! Rusofilska botino! Fašisto!
Vrhunac Nemačkog genetskog inžinjeringa 20-og veka.Automobil koj je po završetku svog radnog veka služio kao hrana za svinje.Nemci ko nemci,uvek razmišljaju unapred.Inžinjeri i konstruktori ovog čuvenog automobila proračunali su da će početkom 90-ih godina udariti takva kriza da njihovi stočari neće biti u mogućnosti da priušte svu potrebnu hranu za prasiće.I onda se došlo na ideju da se napravi auto čija će školjka biti napravljena pretežno od plastike i duroplasta jer svinje i prasići mogu da koriste plastiku kao hranu.
Auto je doživeo veliki uspeh i u Srbiji.
-Stojan: Ej Milojko, vide li ti juče kad mi svinja izede prednje desno krilo na trabanta?
-Milojko: Jok komsijo nista nisam video.
-Stojan: A nanče gu jebem ceo nek ga izede ako oće.
Najveći krš u istoriji automobilizma, napravljen od kartona, omiljena poslastica krmača, a vodi poreklo iz Nemačke koja je u auto industriji na svetskom vrhu. Kako je to moguće?
Odgovor je sasvim logičan. Nisu ga proizveli Nemci, već Lužički Srbi.
Automobil koji je dobio na popularnosti 70-tih 80-tih. Uglavnom automobil, ružan, plastičan, grub, neopremljen, bučan, bio je spreman da osvoji sva evropska tržišta u svoje vreme.Mešavina je raznih vrsta plastičnih masa, ponekad su umeli da umešaju i karton u smesu.
-Kupujem ja novi pežo 206 i dovozim ga kući sav ponosan. Kad deda sedi u dvorište i cirka rakijicu.
-E sine u moje vreme se vozio trabant, jedini u selo sam ga imao, kad sedneš u njega u petak uveče pa izadješ u obližnji kafić, sve devojčice te zagledjuju. Ehh
-Pa dobro deda pa šta se desilo sa njim?
-Ma ništa sine jedno veče dolazim ja kući mrtav pijan k'o letva i ostavljam ga ja ispred svinjca i sutra dan pogledam, kad ono nema ga do pola.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.