Turčin

pavlodonix 2013-09-16 20:55:52 +0000

Kolokvijalizam, a ujedno i generalizam, kod Srba (naročito u Bosni i Crnoj Gori) kojim se nazivaju pripadnici muslimanske veroispovesti. Iako izraz nije najtačniji po današnjim poimanjima, jer se odnosi izuzetno na pripadnike turskog naroda, u prošlosti naši stari nisu baš pravili razliku u naciji kao u veri, te je svaki musliman, bio on pravi Turčin ili pripadnik nekog drugog naroda, bio nazivan Turčinom. Svi su, uglavnom, bili i podanici Otomanskog (Turskog) carstva, te to još i utvrđuje poreklo ovakvog oslovljavanja.

Eklatantan primer ovakvog oslovljavanja ljudi je otac autora, te će dotični napisati par primera iz života.

- Vidi al' trči ovaj Mo Farah, ubija!
- Kako se zove, Mo?
- Ne, ćale, čovek skratio od Mohamed.
- Turčin!

(piči Ninova pesma na radiju)
- Sine, jel' on bješe Turčin?

(na TV-u nemiri u Kašmiru)

- Opet se biju Turci i Indusi
- Ćale, Pakistanci i Indusi su praktično isti narod, kakvi Turci?
- Pa Pakistanci su Turci, a Indusi imaju svoju vjeru.

(Priča sa zemljakom)

- Jes' ti čuo da najveća turska država na svijetu je Indonezija?
- Da, da, ima ih 200 miliona.

Molim vas da se ne shvati nakrivo ova definicija, jer se bavi deplasiranošću korišćenja ovog termina po današnjim shvatanjima.

0
14 : 0

Omiljeno za [1]

Najnovije definicije

Rekli o sajtu

Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.

Politika · 31. Januar 2011.