
Облик квиза који се појавио пре 6-7 година на мањим телевизијама (СтудиоБ, Кошава, СОС...) и, наравно, као и све друго у Србији, као такав успео да преживи само пар месеци.
Новост је била што је у сваком тренутку било ко могао да постане учесник, без било каквог ранијег пријављивања, тако што би позвао број, сачекао да дође на ред и био укључен. Питања су увек била занимљива, анимација са квадратићима где је било потребно пребројати исте, мало теже рачунске операције, асоцијације... Награда никад није прелазила 2000 динара али је зато цена позива била стандардна и људи су редовно укључивани и награде дељене. Све док...
Све док после пар месеци мегаломани и лопови са водећих телевизија у земљи нису увидели сјајан начин да згрну паре.
Све асоцијације, рачунања и друге ствари које просечан гледалац не уме да реши су одбачене а уведена питања за погађање држава или градова. Обично би се тражила држава која почиње на слово Б или град који се завршава на слово Д а шанса да неко добије паре није постојала. Ако, на пример, постоји 10 држава које задовољавају критеријум, режија ће укључивати људе све док 9 могућих држава не буде прецртано а онда једноставно прогласити крај игре и рећи да је тачна држава она коју нико није рекао. Наравно, цена позива је подигнута и сакривена минијатурним словима на дну екрана. Између тих питања су убацивана прелака са ниском наградом и паре дељене како би се стекла илузија да је квиз валидан.
Пошто људска похлепа нема граница, чак је и ово било мало па се приступило новом нивоу пљачке, какав можемо да видимо данас.
Проценивши да просечан гледалац Гранд весеља и Фарме не уме да наведе 10 држава Европе, одбачена су чак и оваква питања и уведена она која једино Саша Матић не уме да реши. На екрану би се нашло осам црвених и једна зелена слика, са питањем да се пронађе једна која се разликује, или минимално блурована слика неке турбо-фолк звезде коју је требало погодити. Награде су подигнуте на бомбастичне десетине хиљада, доведене полуголе водитељке. Народ зове као блесав... а, наравно, не укључују никога. Ова пљачка је замаскирана неком измишљеном игром укључивања, под неким нејасним објашњењем да се на сваких 30 секунди организује селекција. Углавном, не укључује се нико све док зарада не порасте на десетоструки износ награде и тада се, ваљда, и лопови сажале.
А људи зову и даље...
Kada pitate dva čoveka o nečemu, dobićete više od dva mišljenja. Na toj osnovi je stvoren Vukajlija. Rečnik slenga i idioma.
Kompjuterska Biblioteka · 7. Maj 2009.