
U Srba, odrednica koja označava mogućnost vršenja neke radnje.
1. U užem smislu određuje mogućnost ostvarivanja prava u javnim i državnim institucijama ("imam vezu - za kod lekara").
2. U odnosu na ljude određuje nečiju sposobnost ("taj tip nema veze"; kod pogrešne upotrebe termina se dodaje i ".. sa mozgom")
3. U širem smislu je reč uzdanica. Samo ponavljanje mantre "ja imam vezu" izaziva ekstatično stanje u Srba.
Intelektualno sazrevanje se oslikava kroz tranziciju stanja: "zašto mi treba veza" (nerazumevanje, nezreli period), preko "meni ne treba veza" (adolescentna negacija) i "jao, meni treba veza" (odrastanje) do "znam ljude, imam vezu" (blaženstvo, nirvana).
U emocionalnim odnosima, imanje "veze" daje prednost u odnosu na druge partnere. Postoji jaka odbojnost između grupa izvan sistema "veze" i onih unutar nje, koje se manifestuju odbojnim telesnim stavom, ređe verbalnim sukobima (npr. grupa penzionera popreko gleda penzionera koji je stao preko reda ispred doktorove kancelarije - "ja sam mu najbliži kućni prijatelj, JA sam njegova veza"). Lažno prestavljanje u vezi članstva u grupi najčešće rezultuje fizičkim sukobom (oderu nazočnog od batina kada dođe sledeći penzioner koji tvrdi da je doktorov stari kum i nikada nije video tog čoveka).
Reč "veza" nadjačava sve ostale pojmove u iskazu i mora se koristiti druga imenica da ne bi došlo do zabune u svakodnevnom govoru. Npr. "jednostruka veza" se instinktivno tumači kao "slaba mu je ta veza, ništa od posla"; "sistem veza" označava političku korupciju, ne "telekomunikacioni sistem".
Poslovni bonton i "veze"
Kod upoznavanja sa činovnikom, Srbin treba da se nakloni i predstavi: "Moje ime je ..., veza mi je ...".
Kod upoznavanja sa doktorom, Srbin treba da se osmehne i predstavi: "Dobar dan doktore, znate, moja veza je ...".
Ukoliko nema "vezu", Srbin je dužan da prikloni glavu, trepne i izgovori: "znate, ja ne poznajem nikoga ovde, ali ću Vam se odužiti..."
Svakodnevni bonton i "veze"
Kod upoznavanja sa zemljakom u inostranstvu, Srbin treba da raširi ruke, izljubi zemljaka tri puta i navede lanac srodnika i poznanika koji će uspostaviti "vezu" sa novim prijateljem.
Kod upoznavanja u zemlji, navođenje "veze" nije uvek neophodno, ali nedostatak iste može da oteža uspostavljanje komunikacije.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.