Naziv za seosku prodavnicu, koja, kao i svaka seoska prodavnica, više zaradi od prodaje piva i ostalih alkoholnih pića, nego od svih ostalih artikala zajedno. Obično se ispred zeme nalazi par stolova, sa po 4 stolice, na kojima uvijek neko sjedi i pijucka pivo koje se nalazi u gajbama koje okružuju cijeli objekat. Karakteristčno za zemu je nekoliko (čitaj: 2-3) radnika, po struci bilo šta, osim trgovca, koji žive u kući u neposrednoj blizini radnje, odakle naveče nadgledaju objekat (čitaj: gazda naredio da se igraju noćnih čuvara, ali ih je strah danima neotriježnjenih mušterija, koje piju ispred zeme, satima nakon zatvaranja). Interesantan je ritual čašćenja, koji nikako ne može da završi na čašćenju nekoliko mušterija (čitaj: gostiju kafane, iako još nije službeno proglašena kafanom), već na čašćenju sviju u radijusu od 10 metara, uključujući i radnike, što obično onaj koji čast ne uspije da plati, ali čemu služi poznata teka (čitaj: Sveska A4 formata), nego za zapisivanje dugova? Iskusne mušterije će izbjeći plaćanje tako što će napiti trgovca (čitaj: konobara) i tako ga natjerati da zaboravi na dugove, što uzrokuje odbijanje od već minorne plate, koja se u dekadnom brojnom sistemu, po srednjoj vrijednosti konvertibilne marke, zapisuje sa 2 cifre. Opijanje trgovca, kako se završava skoro svaki radni dan, završi nabijanjem dugova trgovca prema gazdi zeme u kojoj radi, toliko da isti ne može isplatiti za života. Nakon što malo dođe sebi, časti sve u vidokrugu, zaključava kafanu i odlazi kući, gdje ga čeka supruga, iako to često zaboravi.
Ušao je u dvorište. Pas laje. Supruga je budna, kao i svako veče. Otvara mu vrata.
-Trgovac: Radojka, je l’ to tebe moje oči vide, ili je to neka lijepa žena?
-Radojka: Svinjo jedna, opet si pijan! Znaš li ti uopšte koliko mi dugujemo onom čovjeku?
-Trgovac: Tebe mi, ne znam.
-Radojka: Sebe mi, spavaćeš u avliji. Zašto im uvijek uspiješ dozvoliti da te napiju? Znaš li barem ko te napio?
-Trgovac: Ne’am pojma.
Vrata su mu zalupila ispred nosa.
-Trgovac: Dobro! Znam ja još jednu kuju u čijoj kući mogu prenoćiti. Gara, pseto moje, eto mene opet tebi.
izraz koji se u svakoj kasarni cuje na svakom koraku. Nacin dozivanja likova iz ruralnih sredina. Vrlo cesto koriscen kada lik iz Sopota, Mladenovca, Grocke, Male&Velike Krsne, Malog&Velikog mokrog luga i t.d. doziva ili se obraca liku koji je odrastao: Dorcol, NBgd, Zemun, Karaburma, B.Brdo, C.krst,... zbog cega doticni dobije neopisivu zelju da: 1. da mu se naskace po glavi; 2. pljune u pasulj; 3. sipa vodu u pusku; 4. izmaze kaladontom ili imalinom za vreme spavanja; 5. "minira krevet" 6. cebuje ako mu se to ponovi vise puta
Zemljak odmila. Neko ko potiče iz istog mesta kao i ti. Napuštanjem rodne grude se javlja gotovo neizbežna nostalgija i osećaj otuđenosti jer si sam u tuđem. Upravo zato ćeš po pravilu biti srećan kad sretneš nekog zemljaka - jer on prolazi kroz isto što i ti.
U zavisnosti od toga koliko si udaljen od prebivališta, ''zemljakom'' ćeš smatrati sve širi broj ljudi. U Nišu će ti zema biti neko iz Vranja (naravno, ako si i sam iz Vranja), u Beogradu će to biti bilo ko sa juga Srbije (opet, ako si sa juga), dok npr. u Nemačkoj će ti svaki Srbin biti ''zema''.
Istinit događaj: Angolac, koji je došao na mesec dana u poseti Vojnoj akademiji u Beogradu (neka razmena studenata il tako neki kurac), upoznaje se sa Alžircem sa Vojne akademije koji je u Srbiju došao verovatno pre srednje škole (pa je dobro i ovladao srpskim), i pri pozdravu Alžirac sav ushićen viče: Gde si zemo!
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.