Prijava

Али целте, и тај први утисак је неки аспект те особе. Не можеш да га занемариш. Треба видети зашто ли се особа представила потпуно другачија него што јесте. Наравно, овде говорим о тотално небулозном првом утиску, који никако не можете да повежете са остатком личности.

Е сад, да ли је та особа оставила погрешан први утисак зато што је мизантроп, превише дружељубива, недружељубива, лажов, комплексаш, несвесна себе, промишљени манипулатор. Није то само до тебе, да си ТИ погрешио са проценом код првог утиска, осим ако ти се то не дешава са баш сваком особом коју упознаш.

На први утисак и упознавање може се свашта закључити.... Али постоје особе које се не издају баш онакве какве јесу. Или се у друштву нове особе, то јест тебе, праве важни, као ништа их не интересује, или хоће да испадну занимљиви...

Lako je upoznati pojedinca, ali grupu ljudu, organizaciju, sistem, to je već ozbiljan posao.

odlična tema!
od svih ljudi koje sam upoznala u životu, gotovo 98% su foliranti. često menjam mesto prebivališta, tako i imam priliku da upoznajem nove (ne)ljude. mnogo dobro, nepogrešivo, procenjujem ljude na osnovu face, ali sam ja glupa i ne verujem sebi pa uspeju da me zavaraju pričom, ali se uvek ispostavilo da me prvi utisak nije prevario. ako mi je stalo do nekog onda ga i iskušavam, metode zavise od situacije do situacije. ovo ne važi kad se zaljubim, tad nemam hrabrosti da iskušam nego potisnem svoj instinkt. to ću da promenim, radim na tome.
razmišljala sam podosta o ovim stvarima. život nam nameće svakakve ljude u okruženju, ne može svako sa svakim da bude dobar, tako da sam naučila i da trpim. ne tražim pare na zajam niti ih pozajmljujem drugima. mogu da razumem gotovo sve, čak i da opravdam postupke nekih ljudi, tako mi je i lakše da funkcionišem. ali sam digla ruke od toga da tražim dlaku u jajetu. s kim moram moram. jebote, zato i visim non stop na internetu :)

Zanimljivo je da na kampovanju (kad osetis surovost prirode, zima, glad, komarci, svasta nesto) posle par dana mozes da vidis ko je kakva osoba. Ne samo to da li je razmazen i da li ce plakati za toplim tusem i maminom kuhinjom, vec i dal ce podeliti parce leba sa tobom, dal ce gledati da te zajebe za batak, dal ce uzeti da radi nesto samo kad su ljudi tu kako bi svi videli da on radi da mu nebi posle prebacivali, il ce raditi nesto kad treba da se uradi. Dal ce kinjiti "slabije" od sebe i dal ce se ulizivati "jacima" od sebe.

S obzirom da imate puno vremena da pricate mozes lako proceniti i inteligenciju, duhovitost,komunikativnost itd.

U takvim situacijama uvek ispliva ko je govno a ko je covek. Verovatno bi ste jos bolje procenimi to u zatvoru ili logoru, ali te metode su skupe, a i ova oduzima puno vremena.
-----------
E sad, najbolji nacin da procenite kakav je neko na brzinu jeste da ga uporedite sa osobama koje vec dobro poznajete i kojima je slican, bar na prvi pogled.
Da bi ste sto bolje utvrdili bitno je da DOBRO poznajete sto vise razlicitih tipova ljudi. Svoju "bazu podataka" bi trebalo da punite licnim iskustvima sa razlicitim ljudima u sto vise razlicitih situacija, nebi bilo lose i nekim knjigama koje detaljno opisuju psiholoske profile likova.
-----------
Medutim, govoriti o drugima znaci govoriti i o sebi! Svaki iole dobar psiholog ce nakon citanja ovog mog naucnog rada primetiti da puno kenjam :)

Ja najvise cenim ljude iskrenog osmeha, gade mi se ljudi kod kojih osetim da se smeju na silu iz ovih ili onih razloga. To je najbolji savet koji mogu da vam dam, obratite paznju dal je covek zaista veseo kad se smeska.