Prijava

Slobino vreme je bilo vanredno stanje, užas nad užasima, i ako je to reper bilo kakav onda... Onda je svako drugi dobar. ali što bi ovi bili bogom dani. Ništa uradili nisu. Ko god da je došao umesto Slobe uradio bi isto ne zbog svoje sposobnosti nego zbog tzv. Međunarodne zajednice. Njima je trebao bilo ko drugi. Svaka je vlada dobra samo da bi se mogla oboriti, a ovi se stoliče na beskonačnost, to ne valj.Ne znam zašto bih svaki dan slušala kako će mi se vratiti Sloba ako ne pojedemo dovoljno govana sada i ode kompletna nacija u tehnološki višak? Lepo je imati pasoš i putovati, ali lepše je imati radno mesto. Ugase hiljadu a daju nekom tamo Metrou da gradi za faktički dž. on zaposli 10 ljudi i eto- obezbedili smo radna mesta. Ma hajde?

Kvaka je u tome što su ljudi za koje se mislilo da su kvalitativno dtugačiji od foteljaša iz prošlog režima ispali isti takvi, s tim što licemerno tvrde da to nije tako, kao da smo mi svi glupi i ćoravi, pa ne vidimo šta nam se ispred noseva dešava. Verujem da zato ljudi neće ni da se trude da poboljšaju stanje - kad vidiš vlast koju si ti birao kako se ponaša bahato, neodgovorno i glupo - šta tebe onda sprečava, i onako je vlast model, zar ne?!
TACIT

Tacit ovo nikad nije rekao ;) Salu na stranu, Ripli je u dosta stvari bio u pravu, ali se bogami dosta i ispromasivao.

* испоручивање бившег председника државе(ма какав сотона он био) страном суду(прва земља која је то урадила ИКАД)

Kakvo bi to sudjenje imao u Srbiji, kad dan-danas nije cak ni zagrebano ispod povrsine o politickoj pozadini atentata na premijera iste te drzave?!? Ti govoris kao da ti je povredjena sujeta, stavljas to u prvi plan. To bi moglo da se nadje na spisku top 2000 promasaja ove vlasti, a niposto u top 10. Ne zato sto to nije bitno, vec zato sto su drugi promasaji daleko bolniji i dalekosezniji. A uopste je uzaludno nabrajati, daleko je lakse nabrojati sta su dobro uradili (takva tema bi imala 3-4 posta, sa sve spemom i trolovanjem).

Da li je vecina vas uopste svesna da je JEDINI prijatelj gradjana Srbije EU? Nemojte ovo shvatiti kao propagiranje EU, znam da zvuci smesno - ali kad ne bi bilo EU, kakve zakone bi doneli ovi na vlasti? Da li bi IJEDAN isao na ruku nas gradjana? Da li bi radili na ukidanju monopola? Da li bi ikad pomenuli rec "transparentnost"?

JEDINA sansa da se ovde malo popravi situacija (ali vrlo malo) jeste ta (nominalna) teznja ka integraciji (od koje najverovatnije nece biti nista, ali to je sasvim druga tema). Licno sam uveren da su ovi u vladi besni na sebe sto su se ikad za to zalagali, ali jebi ga, bila predizborna kampanja, morala se neka prica prodavati.

Sa takvim narodom 5.oktobar i nije mogao da promeni ono najbitnije. Promene su formalne (izbori su pošteniji, privatizacije, slobodnije se govori) ali promene nisu suštinske (svest naroda nije izmenjena, tako da budale glasaju i biraju vlast, budale privatizuju, budale govore i demagogišu, a što je najgrđe, ta demagogija i dalje itekako pali).

Narod nije bio oduvek takav, upravo suprotno. Koliko ste mogli cuti vesti pre '90-ih poput "mladic silovao 70-godisnju staricu", "majka zaklala svoje dete", "zaklali bracni par i opljackali ih"?!?
Drustvo su iskvarile upravo lose elite - politicka, kulturna, intelektualna. Da se ne osvrcemo na Milosevicevo vreme, problem lezi upravo u tome sto se posle atentata na Djindjica (koji za mene predstavlja trenutak u kome su kola strmoglavo krenula nanize) krenulo ne samo u povampirenje tog Milosevicevog sistema "vrednosti", vec je taj sistem "unapredjen" i srpsko drustvo je danas, sasvim sam siguran u to, NAJGORE drustvo u Evropi.
Neka me neko demantuje, ali nadjite mi drzavu, tj. drustvo u kome npr. pre par dana prolaznici dovikuju coveku koji stoji na zgradi i sprema se na samoubistvo "SKOCI! AJDE SKACI! SKACI, PA DA SE RAZILAZIMO?!?"

To drustvo su napravile moralne nakaze, govna koja je voda iznela na vlast, a ne obratno! Jeste to uzrocno-posledicno povezano, ali zadatak drzave, tj. ljudi koji je predstavljaju jeste da svoje drustvo edukuje i unapredi, a ne da ga vraca u srednji vek, jer je tako lakse manipulisati njime!

I onda dolazimo u apsurdnu situaciju, koju je pomenuo Ripli:

пришивању геноцидне и етикете колективног кривца сопственом народу (извињавање "браћи" западно од Дрине и Дунава, декларација о Сребреници, пасивно и активно "признавање кривице" за разбијање СФРЈ - пристајање на BBC/CNN верзију,

gde smo se namazali govnima, od kojih sva nisu ni bila nasa, a umesto 'katarze' koje bi donelo suocavanje sa onim sto smo zaista skrivili, uneti su novi unutrasnji konflikti. Zaista maestralno!

E ovim postom si jeb'o oca.

Jericho, bravo za poslednji post...

Što se tiče suđenja Miloševiću, ja mislim da bi ga osudili ovde i to po kratkom postupku... On je bio ostatak "autoritarne prošlosti" i glavni krivac za sve što se dešavalo pre "revolucije", tj. klasičan žrtveni jarac(da ne bude zabune, zasluženo), i sada se pozivaju na Slobino vreme da pokažu koliko nam je sad tobože bolje nego onda što je bilo...

A politička pozadina ubistva Đinđića je potpuno druga stvar. Pozadina se neće rasvetliti dok god su ljudi koji su odgovorni za njegovu smrt još uvek u strukturama vlasti (direktno ili indirektno). I za to se našlo privremeno rešenje - po 40 godina svakom ko je imao ikakve veze sa izvršenje ubistva. Opet traženje "žrtvenog jarca", ok, treba osuditi izvršioce, ali sećam se da sam čitala posle presude ko je za šta optužen i koliko godina zatvora je dobio. Na primer, lik koji je iznajmio stan iz kog je pucano (dakle samo to) je dobio 25 ili 30 godina zatvora! To nije realna kazna, a to je namerno urađeno da bi narod video kako je to sve tobože oštro sankcionisano! OK, ali gde su pravi krivci? Eeeee njih nema, ali evo vam ovi miševi što ćemo ih ćorkirati na 25 godina. Mislim smešno...

Jericho, detaljno ću odgovoriti na tvoj poslednji post jer se ne slažem

Naravno da narod nije bio oduvek ovakav, ali ti misliš da se nekakav propast sistema nekakvih vrednosti odigrao tek u poslednjoj deceniji ili dve. Ako je Srbija ikada imala sistem vrednosti, onda je to bilo pre II svetskog rata, kada je bila poljoprivredna zamlja, što je uostalom jedinja njena realna perspektiva. Mladić koji siluje babu, majka koja zakolje dete, uradiće to u bilko kom društvu, ta patologija prosto nema dodirne tačke sa socijalnim okolnostima. Ovo treće što se tiče učestalih klanja radi pljačke, mogo bih se složiti da je uzrokovano socijalnim prilikama, ali opet, one nisu nastale u poslednjoj deceniji.

Dalje, kažeš da su društvo iskvarile loše elite. To je netačno iz razloga što je nemoguće jer si obrnuo sled. Ne kreiraju društvene elite društvo, već društvo kreira društvenu elitu. Elita ne dođe jedan dan ispred društva i kaže "od danas morate da me priznate za svoju elitu", već društvo postavlja i priznaje svoju elitu u zavisnosti od intelektualnih kapaciteta tog društva. Kada Arkan i žena mu Ceca postanu idioli, meta zavisti i neko ko diktira trend za prosečnog pripadnika društva, to nije zato što se Arkan jedno jutro probudio i pomislio "želim da postanem elita", već je to zato što je društvo prethodnih četrdeset godina provelo pošteđeno mozga. Danas je elita makar malo suptilnija od Arkana.

Kažeš "da se ne osvrćem na Miloševićevo vreme". To ne smeš da uradiš ukoliko želiš istinu, jer prosto moraš sve da staviš u istorijski kontekst. Sve što je kako kažeš "propast sistema vrednosti" kulminiralo je u periodu devedesetih. Tada su nabujali svi lažni idoli i elita koju ti želiš da pripišeš današnjem vremenu, što bi bilo netačno. I sam atentat na Đinđića je posledica tog vremena, jer oni koji su ga ubili jesu nastali pre dveiljadite. Kažeš povampirilo se Miloševićevo doba, netačno jer nije imalo šta da se povampiri, glogov kolac nikada nije zaboden, mada mislim da su se vampiru malo skratili zubići ili makar malo manje izlazi na svetlost dana (da ne budem u potpunosti malodušan).

Kažeš Srpsko društvo je najgore u Evrobi i to potkrepljuješ primerom podsticanja nekog samoubice da skoči. http://vukajlija.com/mrtva-krava-u-hajd-parku/212585 ovaj predobar tekst će te demantovati, to je prosto tako u modernom svetu, a pošto ne volim da baratam moralističkim terminima, ja ne vidin niti šta dobro niti šta loše u tome, to je činjenica i svako treba da se individualno pita šta govori drugome i kakva su mu moralna načela. Srbija nije najgore društvo u Evropi, to je malodušnost, mada ja mislim da je tu negde na začelju tabele, ali opet samo zato što ima neodgovorno i lenjo društvo koje nije izvuklo nikakvu pouku iz svojih prošlih grešaka.

Mladić koji siluje babu, majka koja zakolje dete, uradiće to u bilko kom društvu, ta patologija prosto nema dodirne tačke sa socijalnim okolnostima. Ovo treće što se tiče učestalih klanja radi pljačke, mogo bih se složiti da je uzrokovano socijalnim prilikama, ali opet, one nisu nastale u poslednjoj deceniji.

Ovakvih pojava ima SVUDA, radi se o njihovoj UCESTALOSTI. To se moze desiti bilo gde, ali ucestalost ovih pojava pokazuje stepen morbidnosti jednog drustva. Posto principijelno izbegavam citanje ovih vesti, ne mogu iz rukava navesti neke jos drasticnije primere, ali mislim da nema ni potrebe.
Sto se tice povezanosti sa SOCIJALNIM (u smislu: materijalnim) okolnostima, ja uopste nisam povezao navedene pojave sa tim aspektom, naveo sam ih kao primere MORALNE DEGRADACIJE drustva. Srbija je bila siromasna i posle drugog svetskog rata, pa nije bilo ovakvih masovnih pojava.

Dalje, kažeš da su društvo iskvarile loše elite. To je netačno iz razloga što je nemoguće jer si obrnuo sled. Ne kreiraju društvene elite društvo, već društvo kreira društvenu elitu. Elita ne dođe jedan dan ispred društva i kaže "od danas morate da me priznate za svoju elitu", već društvo postavlja i priznaje svoju elitu u zavisnosti od intelektualnih kapaciteta tog društva. Kada Arkan i žena mu Ceca postanu idioli, meta zavisti i neko ko diktira trend za prosečnog pripadnika društva, to nije zato što se Arkan jedno jutro probudio i pomislio "želim da postanem elita", već je to zato što je društvo prethodnih četrdeset godina provelo pošteđeno mozga. Danas je elita makar malo suptilnija od Arkana.

Hoces da kazes da je Milosevic dosao na vlast u normalnim i demokratskim okolnostima, a ne sledom (po nas nesrecnih) okolnosti? Da nije bilo medijske masinerije, i da Milosevic (nazalost) nije bio dovoljno inteligentan da iskoristi nacionalizam i druge srpske slabosti, i dovoljno lukav da (zlo)upotrebi svoju poziciju, NI JEDNOG TRENUTKA ne znaci da je taj proces bio legitiman, i da je on posteno izabrani predstavnik naroda. Prosto receno, splet nesrecnih okolnosti.

A elite koje je on NAPRAVIO, diskreditujuci postojece elite koje su mu pruzale otpor, i koje su zatim unele haos i poljuljale SVAKI sistem vrednosti koji je do tada postojao, odgovorne su za sadasnju situaciju.
Da li bi u okolnostima pre Milosevica neko kao Arkan uopste mogao dobiti bilo kakav medijski prostor? I da li bi Arkan postao simbol bilo cega "naprednog" da nije bilo Miloseviceve medijske masinerije?
Elita je NAPRAVLJENA, nije se prirodno izdigla, kao sto je to slucaj u modernim drustvima (mada ni tamo nije sve idealno, ali o tome drugom prilikom).
Mada mi ovde zapravo pokusavamo da diskutujemo o "eliti" koja je na vlast dosla posle ovih - koja je, umesto da sravni sa zemljom taj nakazni sistem vrednosti, pocela da ga "unapredjuje", jer je u njemu prepoznala vrlo korisne stvari podesne za manipulaciju, tj. sto duzi ostanak na vlasti.
Ovde moram da napravim digresiju, i da istaknem OGROMNU razliku izmedju Djindjiceve filozofije, koja je (bar po meni) bila na pravom kursu uvodjenja normalnijeg sistema vrednosti. Zato kazem da se sistem povampirio, jer je bilo krenulo ka normalnom. Da li ce opet, i kada, ne znam. Ali sam skeptican - ne zato sto sam po prirodi defetista, vec prostom analizom: kad pogledamo ko su politicki protivnici "ovima", ocigledno je da tu nema snaga koji bi drustvo povukli ka vrhu brda, bar do nekog vidikovca, ako ne moze na sam vrh.

A to je opet, izmedju ostalog, zasluga "ovih", jer su svesno radili na relativizovanju medjusobnih razlika i umrtvljavanju i demotivisanju svega progresivnog u ovoj zemlji.

A sto se tice "mrtve krave u Hajd parku", ne znam da li zivimo u istoj zemlji kad ovo navodis kao primer, pa bar po tome se ama bas nimalo ne razlikujemo od "zapada". Svaki dan mozes videti kako ljudi obilaze besvesnog coveka na ulici, to vise nije nikakvo iznenadjenje.

Svaka losa nuspojava globalizacije prisutna je ovde, jedino sto nam fale je onih par stotina dobrih.

Iako postoje neke finese oko kojih se ne slažemo, koliko mi se čini možemo se složiti da nisu političke elite danas na vlasti odgovorne za stanje društva, već je samo društvo odgovorno za svoje stanje, što i jeste bila poenta mog posta.

EDIT: a ovu mrtvu kravu sam i postavio da bih ti pokazao da se ne razlikujemo od zapada u tom smislu u kom si ti tvrdio...

Ja i ne kazem da se razlikujemo, vec naprotiv, da smo cak i tu gori od njih, a bili smo daleko normalnije i humanije drustvo. Kazem, sve lose sto postoji na svetu, postoji i kod nas - a nesto smo cak i digli na dotad nevidjen nivo.

"Siguran sam da razocaranje ne bi bilo ovoliko i da bi Srbija izgledala znacajno drugacija i bolja da nije bilo atentata na Djindjica. U svakom smislu - moralnom, ekonomskom, kulturnom..."

Poenta cele teme, tuzna cinjenica, siguran sam da se svi slazu sa ovim.

Све је исто само њега више нема,
Рикн'о вам је Слоба, Где је крај проблема.
Држава се распада од потеза кретена!
Политика је иста, само друга су имена!!!

Коштун је поштен, дај да гласамо за њега,
није битно што нас враћа у најгора времена!
Демагогија за масе, уместо идеја,
Употреба Косова због изборних поена!

Ne mogu da citam sta ste napisali, samo cu pitati retorički:

Vi ste stvarno mislili da cete nesto promeniti?
Da će se nešto promeniti?
Da će se neki glavonja povućisa neke pozicije jer javno mnjenje to traži
(
PP: povići i pritajiti nije isto)?

:) ali ozbiljno... Vlast je strašan afrodizijak...

PS jahač se menja, konj ne.

Sad si nam otvorio oci, pa mi smo stvarno bili naivni kao deca!

Evo danas je 05.10.2010, a standard je isti kao 05.10.2004, od 2000 do 2004 prosecna plata je povecana sa 80 na 320 eura, a sada samo mozemo da ocekujemo da prosecna plata pada zbog inflacije.

Da li posle ovoga treba dalje trositi reci na vlade posle Djindjiceve?

To i jeste poenta sada im samo ostaje da pljuju Milosevica, jos malo pa ce i to postati izlizano pa ce poceti da pljuju Dindjica jer vise ni sami ne znaju sta je krenulo naopako od njegove smrti.

Plus su se od 2004. cene minimum duplirale.

Оно што највише забрињава је то што ове данас и њихов систем нико и не помишља да једном отера са власти. Нико не протестује, нико не демонстрира, нико не штрајкује. Као да је све ок.

Људи пре десет и више година су имали наду и циљ. Стремили су нечему. Видели нешто. Циљ је био бољи живот и то путем најуривања тадашњих скотова говњивом мотком. Данас? Где је та говњива мотка??
Ево 96% нас на форуму се сложили да је лоше и да је џаба кречено - буни ли се ико?? Планира ли ико какве демонстрације против власти?

Као да нам је до јаја...

Aurora ustaje i aplaudira Ripliju.
Nema se tu šta više dodati sem da mene kao matoru i onu koja je još 91.podturala bubrege kao student za dobrobit...ovih koji su danas na vlasti jedino zabrinjava činjenica da su mladi ljudi, naročito studenti, podeljeni na one koji bole kurac i one koju su toliko oduševljeni smenom Miloševića i ovom vlašću da me tačno podsećaju po retorici na babe i dede devedesetih koji su tada krvlju vokabularnom naravno, a i tuđom branili ideje Miloševića a da i oni ne znaju zašto. To neka meni neko objasni. Kako je moguće da mladi ljudi budu samo druga strana iste medalje -devedesete versus Đinđićologije.