Prijava

Ne znam šta da kažem, bez obzira na svo sranje danas, mislim da ipak ne biste želeli Miloševića nazad. Skidanje dotičnog sa vlasti je glavna tekovina petog oktobra. Takođe, prestanak opšte izolacije je druga vrlo važna tekovina.

A to što su i ovi sad lopovi, jebi ga, tako je kako je, ali teško je naći političara koji nije lopov.

Zato mislim da ipak ne treba pljuvati po petom oktobru.

Ja glasam za opciju 5 - dan kada je Srbija izašla iz teške izolacije i poprilične diktature i dan kada je prestala autodestruktivna politika devedesetih, ali je to sve zamijenjeno vrlo zajebanim procesom tranzicije, daljnjim lopovlukom, kao i moralnim srozavanjem.

Bez obzira na sve peti oktobar je korak napred i pozitivan datum u istoriji Srbije.

Takođe, bez obzira na to ko je i kako organizovao peti oktobar, on je izraz narodne volje i demokratski čin, jer su ljudi tada to podržavali.

Iz moje perspektive, ova država nije ovakva isključivo zbog loših političara i neuspele revolucijice, već i zbog naroda koji u njoj životari. Mislim da je ona fraza "kakav narod takvi i političari" istinita. Svima su poznate one tribine i mitinzi na kojima je Đinđić pozivao narod da zasuče rukave i da počne da stiče odgovornost za vlastiti život bez da vrši transfer odgovornosti na neku višu vlast od sebe. To je toliko ozbiljna i komplikovana ideja za prosečnog Srbendu, da je niko nije shvatio za ozbiljno. Svima je to zvučalo lepo ali su mnogi ipak nastavili da glasaju za liniju manjeg otpora koja demagogiše o patriotizmu i stranim plaćenicima, da ispijaju kafe i kupuju na pijaci u radno vreme, da kod lekara ulaze preko reda uz flajku viskija, da diplome dobijaju bez da vide školsku klupu, da zakidaju na kusuru, da na sudu tužakaju komšiluk, da u sudu ne rade svoj poso i ne donose presude, da primaju mito, da daju mito, spisak ide ad infinitum, tako da je lako reći da su za sve to političari krivi, ali ja sam ubeđen da je narod još više kriv, zato što je lenj, neodgovoran, glup i očekuje da će mu neko na poklon dati bolju sudbinu. Ko god je ikad imao priliku da poseti zapadne zemlje u kojima se lagodnije živi, shvata kolika je to izuzija. Ovaj narod je u srži korumpiran, svest mu je korumpirana, on razmišlja korupcijski. Neko je na ovom sajtu ostavio onu defku o biznis planu u Srbiji - kako da zavrneš nekog. To je nažalost istinita defka.

Sa takvim narodom 5.oktobar i nije mogao da promeni ono najbitnije. Promene su formalne (izbori su pošteniji, privatizacije, slobodnije se govori) ali promene nisu suštinske (svest naroda nije izmenjena, tako da budale glasaju i biraju vlast, budale privatizuju, budale govore i demagogišu, a što je najgrđe, ta demagogija i dalje itekako pali).

EDIT - zato mislim da gomila mladih i talentovanih ljudi koji životari ovde u Srbiji, treba da potraži bolju futrolu u koju će da smesti svoj britki um, jer ova zemlja može samo da ga iskvari, iskorumpira, demotiviše i obezvredi.

Filantropofob dominira, kao i na većini tema.

Ja bejah maloletan tada i dadoh doprinos u onoj gužvaji ispred Skupštine, kad već nisam mogao da glasam.
Inače, nemam šta da dodam, čovek je iznad izneo i moj stav. Ja sam najviše kriv što mi nije bolje onoliko koliko sam mislio da će biti. Ne jebeni Koštunica ili albino tvor a.k.a Boris Tadić.

Осврнуо бих се на део Јовичићевог коментара:

... dan kada je Srbija izašla iz teške izolacije i poprilične diktature i dan kada je prestala autodestruktivna politika devedesetih

Ок, изашли смо из изолације, што се диктатуре тиче она је, са мањом трансформацијом остала као и у време Слобе, баш као и у време пре Слобе - које год новине да купиш читаш идентичан садржај, закључке судове и процене само мало другачије написане уз коришћење нпр. другачијег фонта и боје слова, на ТВ су улоге подељене између много добрих, добрих и злих момака, притом ови последњи су сви они који причају оно што великом брату није по укусу. Тотално етикетирање и сегрегација садржаја. Чиста диктатруа, ако мене питаш.

i dan kada je prestala autodestruktivna politika devedesetih

Који епитет дајеш политици која активно изводи или учествује у:

пришивању геноцидне и етикете колективног кривца сопственом народу (извињавање "браћи" западно од Дрине и Дунава, декларација о Сребреници, пасивно и активно "признавање кривице" за разбијање СФРЈ - пристајање на BBC/CNN верзију, добровољно довођење своје државе и економског система у подређени положај истим таквим из Словеније, Хрватске (Идеа Певец Меркатор, има ли наше продавнице у СЛО или ХР?)...,

испоручивање бившег председника државе(ма какав сотона он био) страном суду(прва земља која је то урадила ИКАД) испоручивање страном суду или пензионисање комплетног официрског кадра који је бранио земљу од агресивног напада нато пакта 1999.

недипломатско и полтронско опхођење баш са државницима и државама које су нам се потврдиле као непријатељи систематско заташкавање случаја напада на нашу земљу 1999 од стране нато пакта. Када се погледају медији, Београд град, саслушају изјаве људи који чине "елиту" и власт - то као да се никада није догодило. Тек 24 марта сваке године појави се неко да каже да је бомбардовање била "стравична грешка" наших, у суштини, великих пријатеља. Они, јадни погрешили, ајд ми да заборавимо!

докрачивање способности државе да пружи војни отпор било коме (разоружана и укинута војска) пасивно пристајање на државност Косова, са пузећим признавањем, ал ајд ово друго се још није догодило, тек ће...

* живљење на рачун тзв. породичне сребрнине у периоду од 7 година (до 2008). Вештачки раст животног стандарда и одржавање социјалног мира новцем од продаје друштвених предузећа. Тек смо почели да плаћамо цену те политике.

Ја јој дајем епитет аутодеструктивне.
Има још да се дода ово списку, мрзи ме да пишем. Нас су начели стаљинисти и титоисти, тачно, С.М. озбиљно обогаљио и уназадио, али ови ће њихов посао привести крају.

@Black Hole

на нивоу једног човека, свако је одговоран за своју судбину.
Међутим постоје људи који који су у стању да утичу на/мењају судбине других.
Последње што треба је да их ослобађаш кривице.

@Ripli

Ma, daleko bilo da ih oslobađam krivice, oni su najviše krivi za globalno loše stanje, a pojedinac je najviše kriv za lokalno (svoje) loše stanje. Uglavnom je tako.

Ko nije dupetom prošao kroz sve to slaba vajda čitave priče.Potpisujem sve od Riplija i udarila bih u aplauz upravo onako kako su Miloševićevi udarali nekad od bubrege mojoj generaciji. Tačno je da revolucije jedu svoju decu ali plašenje Slobinim vremenima, alo ljudi više, koji Sloba, koji Šešelj??? I na toj babaroga demagogiji jašu li jašu. Smešno je da se na ovu temu pale osobe koje su tad bile u pelenama, uz dužno poštovanje iz prostog razloga što ne mogu povući paralelu i porediti sled događaja. Ovo nisu nikakve demokratske promene nego samo uvođenje oligarhije jedne male banana republike kojoj je oduzeto svako nacionalno dostojanstvo.

Smešno je da se na ovu temu pale osobe koje su tad bile u pelenama, uz dužno poštovanje iz prostog razloga što ne mogu povući paralelu i porediti sled događaja.

Ja nisam bio rođen kad se odigrala Francuska revolucija što mi ne ukida pravo da imam mišljenje o njoj. Kakvu si glupost naisala. To je smešno.

Ripli, ti si nacionalista sa dijagnozom koja ukazuje na pogoršanje stanja i prelazak u šovinizam. Zbog takvih ljudi ova zemlja nikada neće napredovati.

Tvoj post nije vredan odgovora jer razmišljaš ograničeno, na žalost.

Filantrofob.

Možda si u pravu sa tvojom teorijom oko mentaliteta Srba. Međutim, ništa nije nepromenjljivo i sve je podložno reformi. Ali suštinskih promena neće biti sa ovako neagilnim političarima.

Da, ali ovo je nešto što traje, u toku je, a Francuska revolucija je preležala sasvim dovoljan vremenski period da se o njoj donosi istorijski sud. Ja htedoh reći da sadašnji rade sve ono za šta se nisu zalagali i napraviše nas budalama, tj. prave jer je proces u prezentu. Kakav bre Ripli nacionalista, čovek izneo nepobitne činjenice. Iznesi ih ti ali da nisu molim te JE L HOĆETE SLOBU, HA? Činjenica je da je Slobo došao na vlast tako što ga narod nije birao, a ove jeste, i ne sme se više licitirati sa kurčevim Slobom,davna prošlost je to.

Ripli, ti si nacionalista sa dijagnozom koja ukazuje na pogoršanje stanja i prelazak u šovinizam. Zbog takvih ljudi ova zemlja nikada neće napredovati.

Ovako aktuelna vlas' pljuje opoziciju. Čovek izneo činjenice, ne vidim gde je pogrešio. Nećemo napredovati ako držimo do sebe? Vidim, od poltronisanja sve cvetamo.

Mrzi me da mu odgovaram na sve ove zvezdice. Odgovoriću na neke

испоручивање бившег председника државе(ма какав сотона он био) страном суду(прва земља која је то урадила ИКАД)

Da su ga ubili kao Čaušeskua ti ovakav stav ne bi imao. Ovako je i dobro prošao.

испоручивање страном суду или пензионисање комплетног официрског кадра који је бранио земљу од агресивног напада нато пакта 1999.

Svaka revolucija zahteva promene u vojsci. Da li su i koliko branili zemlju ne znam. Bolje bi bilo da nisu ni morali da je brane. Al' hajde.

* недипломатско и полтронско опхођење баш са државницима и државама које су нам се потврдиле као непријатељи Ovde te ama baš ne razumem.

Srbija je ratovala sa mnogo zemalja. Da li to znači su nam oni neprijatelji. Amerika je bacila atomske bombe na Japan. Japan dakle nikad ne bi trebalo da ima odnose sa Amerikom. Poltronizam. Mislim da i sam shvataš koliko je Srbija mala i za velike sile beznačajna zemlja. Mali se moraju dodvoravati velikima. U politici naravno. To je prvo pravilo.

@cernogod

Ниси изнео један једини аргумент или тезу против иједне чињенице коју сам написао од њих зилион, нити си прокоментарисао било који мој став већ си прокоментарисао МЕНЕ. Веома академски. И непристрасно.

Тако је то кад немаш ни један аргугумент, а жарко желиш да неког нападнеш.

Тада се креће са тим бедним и отрцаним, неброј пута употребљиваним демагошким фразама "Tvoj post nije vredan odgovora jer razmišljaš ograničeno, na žalost."

Уместо да кажеш коју против СТАВОВА које сам изнео - "Zbog takvih ljudi ova zemlja nikada neće napredovati."

Поред тога што је јадно, говори и о ограничености самог субјекта који се хвата за ту сламку.

Да да, сви ћемо ти веровати на реч. Довољно је што си ме попљувао, у твоје аргументе (које ниси ни изнео) ћемо на слепо веровати.

--------------------------------------------
Колики сам шовиниста и националиста, то најбоље потврђује надимак који носим на овом сајту.

Gore je što su ga poslali u Hag, to ti je jedno. Bolje bi bilo da su mu Srbi sudili i ubili hajd, najbolje bi bilo da se sam ubio. Poslati ga tamo da bi se sudilo narodu, da bi mi plaćali neke ratne odštete? uostalom mešaš babe i žabe, ja pričam o ekonomiji i kao što se Slobi nije smelo ništa reći jer je bilo odmah TI SI IZDAJNIK SRPSKOG RODA, SANKCIJE OVO ONO, sad je HOĆEŠ SLOBU NAZAD??? To što Srbija nema pametnog vođu koznaotkad ne amnestira ove danas za sve gluposti koje rade. Pre svega pričam o ekonomiji. A usput rečeno i Kina je velika, trebamo li se dodvoravati njoj? Rusiju namerno ne stavljam u primer.
Što rekao jedan NN neki dan Oni su bili lopovi, a ovi su školovani lopovi.

Šovinista nisi, ali nacionalista jesi. Šovinista ćeš postati. Vremenom.

Нисам знао да су шовинизам и национализам тако зависне карактерне особине...

Nacionalizam nije karakterna osobina.

Nacionalizam je glorifikokovalje svoje nacije i svojeg u svakom pogledu uz poštovanje drugih nacija.

Šovinizam je isto uz mržnju prema drugim nacijama.

Nisam želela da ulazim u raspravu jer sam znala da će ovako nekako da se odvija, ali moram, jače je od mene...

Moram da primetim da ljudi ovde koriste teške reči. Nacionalizam ka prelasku u šovinizam?! Hajde nemojmo da se zamajavamo glupostima, nego ako već neko ima mišljenje suprotno Riplijevom, neka ga lepo obrazloži i argumentovano pobije. "Ti si ograničen neću da pričam sa tobom" nije nikakav argument. Zapravo, predaleko je od argumenta.

Ripli, slažem se u mnogim tačkama. Činjenica je da je neša diplomatija ispala krajnje nesposobna. Nekim postupcima direktno smo poslali signal da je naš državni suverenitet samo puka reč, a to ni jedna država sebi ne sme da dozvoli. Ali moramo biti svesni i nekih drugih stvari - mi na međunarodnoj sceni dugo nismo nikakav faktor. Previše smo mali i previše osiromašeni da bi bilo ko imao neki ozbiljan interes da nas gleda kao partnera u međunarodnim odnosima. Mi smo u podređenom položaju i to je jednostavno tako! Što pre to svi shvatimo biće nam lakše. Spoljnu politiku moramo prilagoditi svemu tome, ali ne po cenu gubljenja suvereniteta. E tu je već potrebno malo više strategije i mudrosti, a mi to nemamo ni u najavi, zato što nam je, između ostalog, i unutrašnja politika ravna katastrofi.

Već sam negde rekla da smo ponovo skliznuli u autoritarizam. Ako ovde neko zaista veruje u slobodu govora, jednake mogućnosti, sigurnost svih građana itd, kao da veruje u Deda Mraza. Ovo što se u ovoj državi događa je privid demokratije. I to privid koji nam plasiraju ljudi koji su se samo prešaltali iz prošlog sistema u ovaj, time što su našli "žrtvenog jarca" na kog se i dan-danas pozivaju, a ništa kvalitativno nisu promenili. Da, Sloba je kriv što oni ne umeju da rade svoj posao. Politika nije pljuni pa zalepi - to je jedna ozbiljna delatnost za koju su potrebni stručni ljudi. A stručnih ljudi nema jer je ovo jedna nepotistička lešinarska banana-država, a izgledi da ćemo zaista postati nešto više od toga su minimalni. Tu dolazimo do Filantrofobovog jako lepog zapažanja o našem mentalitetu. Jedino što bih dodala je da je taj mentalitet ne samo posledica prošlog režima, već i sadašnjeg. Kvaka je u tome što su ljudi za koje se mislilo da su kvalitativno dtugačiji od foteljaša iz prošlog režima ispali isti takvi, s tim što licemerno tvrde da to nije tako, kao da smo mi svi glupi i ćoravi, pa ne vidimo šta nam se ispred noseva dešava. Verujem da zato ljudi neće ni da se trude da poboljšaju stanje - kad vidiš vlast koju si ti birao kako se ponaša bahato, neodgovorno i glupo - šta tebe onda sprečava, i onako je vlast model, zar ne?!

Toliko.

CITAT
Kvaka je u tome što su ljudi za koje se mislilo da su kvalitativno dtugačiji od foteljaša iz prošlog režima ispali isti takvi, s tim što licemerno tvrde da to nije tako, kao da smo mi svi glupi i ćoravi, pa ne vidimo šta nam se ispred noseva dešava. Verujem da zato ljudi neće ni da se trude da poboljšaju stanje - kad vidiš vlast koju si ti birao kako se ponaša bahato, neodgovorno i glupo - šta tebe onda sprečava, i onako je vlast model, zar ne?!
TACIT
eto. Baš toliko. Kad se malo infiltriraš u stvarni život, mimo fakulteta, i demagogije i vidiš šta se događa ali baš vidiš po konkretnim primerima kašće ti se samo. I nemoj olako da etiketiraš ljude, ne znaš ko je ko s druge strane tipkališta. Gore od nacionalizma je gajiti kult ličnosti, a bojim se da ovi debelo profitiraju na kultu ubijenog premijera.

Jebiga još ne naučih citirati, ali shvatićeš. Moraš nekad čitati i između redova :)

I da, nacionalizam ima više oblika, a obično se shvata kao primarna vezanost za sopstvenu naciju i njeno glorifikovanje. Odnos prema drugim nacijama pokazuje ekstremnost nacionalističkog stava.

Po onome što je Ripli rekao, ja bih ga pre smatrala patriotom, a ne tvrdokornim nacionalistom, ili ne daj bože šovinistom. Problem je što je u ovoj zemlji svako ko iznese neko stanovište kojim brani nacionalni interes na način koji se ne dopada većini odmah "nacionalista", kao što je i svaki navijač "huligan", svaki ekstremniji desničar "neonacista" itd, živi dokaz kako dominantni diskurs ume da iskrivi značenja...