Prijava

što je varanje, jer onda to nije taj kamen.

Hm? A Bog ne može da promijeni svoja "ograničenja" nakon stvaranja tog kamena? Ako misliš da je i to varanje onda Božiju omnipotenciju posmatraš kroz kamen što je opet diskutabilna perspektiva.

Kako god, Bog koji se zanima stvaranjem kamenja koje ne može da pomjeri mi baš i ne djeluje kao neko kome bih povjerio da odlučuje o mom životu nakon smrti (ili uopšte da ima ikakvu intervenciju u mom ovozemaljskom životu)... to ne znači da ne bih ispržio buksnu sa njim naravno.

шта је са оним научницима који су (били) верници? нпр. познато је да је ајнштајн био изузетан верник и јавно признао да бог постоји, за њутна је познато исто. онда дарвин који је богослужио (додуше окренут пастви, а не олтару како треба). да ли су они били најбољи научници зато што су веровали? много је ту питања, треба веровати, али се не треба баш залуђивати тиме.

Ne drži me za riječ sad ali ako se dobro sjećam Ajnštajn nije bio vjernik iliti teistal, nego je jednostavno vjerovao u postojanje nekog višeg bića.
A i to "priznao" lol.

EDIT: Da se pridružim ovom mikrošizenju u režiji 2 čoeka:

http://i.imgur.com/kzuGlaw.jpg

а шта је са оним научницима који су (били) верници? нпр. познато је да је ајнштајн био изузетан верник и јавно признао да бог постоји, за њутна је познато исто. онда дарвин који је богослужио (додуше окренут пастви, а не олтару како треба). да ли су они били најбољи научници зато што су веровали? много је ту питања, треба веровати, али се не треба баш залуђивати тиме.

http://i.imgur.com/nZVLY85.png

а шта је са оним научницима који су (били) верници?

Ovo je doslovno najgluplja stvar koja iznova i iznova iskače na ovakvim temama, pa onda krenu da nabrajaju i one koji su bili vernici i one koji nisu bili vernici (što se lako može proveriti na Vikipediji) i one za koje se ne zna pouzdano jer se nikad nisu izjasnili. Pa šta ako su neki naučnici bili verujući? Niko ne brani naučnicima da budu teisti ili deisti, ali to ne dokazuje ništa, ne ide u prilog religiji, ne ide u prilog Bogu, ma koliko njihov naučni ugled bio veliki. Mogli su da budu štošta. Isak Njutn je verovao u razne okultne stvari i alhemiju. Pa? Tesla je tripovao da priča sa vanzemaljcima i bio zaljubljen u golubicu. Džejms Votson (DNK) je rasista i seksista. Itd.

Pa lepo covek pita

Činjenica je da, globalno gledano, inteligentniji i/ili obrazovaniji ljudi teže da svet gledaju kroz prizmu naučnog sistema verovanja, a oni manje inteligentni i/ili manje obrazovani (bolje reći, oni unesrećeni jer nisu imali pristup obrazovanju i nisu imali mogućnost da budu izloženi drugačijim idejama i shvatanjima) teže da svet gledaju kroz prizmu sujeverja i religijskog sistema verovanja.

Ispada da su Njutn i ostali bili manje inteligentni i obrazovani.

deisti

Mrzim tu podjelu na deiste i teiste jer stavlja Boga u centar svakog vjerovanja.
Ispada da ako vjeruješ automatski moraš vjerovati u nešto samosvjesno.

Pa ako veruješ da možeš olovo da pretvoriš u zlato, onda definitivno nisi obrazovan. Drugim rečima, Njutn je bio žrtva svog cajtgajsta. Današnji srednjoškolac poznaje hemiju bolje od Njutna.

Hindusi imaju milione bogova, Kinezi isto, plus one tri kao religije, pa su ipak imali nauku, umetnost, filozofiju. Ako su monoteisti prvi došli do ovoga preko čega kucamo jedni drugima, ne mora da znači da ne bi i ovi drugi, malo kasnije ili u drugačijim istorijskim okolnosti. Proglašavati nešto što se desilo za istorijsku nużnost... Zar to nije malo zastarelo?

хм, како је јабука пала њутну на главу кад је измислио гравитацију? да није случајно пала или је то ипак нешто што се десило са разлогом?

Ovo je doslovno najgluplja stvar koja iznova i iznova iskače na ovakvim temama, pa onda krenu da nabrajaju i one koji su bili vernici i one koji nisu bili vernici (što se lako može proveriti na Vikipediji) i one za koje se ne zna pouzdano jer se nikad nisu izjasnili. Pa šta ako su neki naučnici bili verujući? Niko ne brani naučnicima da budu teisti ili deisti, ali to ne dokazuje ništa, ne ide u prilog religiji, ne ide u prilog Bogu, ma koliko njihov naučni ugled bio veliki. Mogli su da budu štošta. Isak Njutn je verovao u razne okultne stvari i alhemiju. Pa? Tesla je tripovao da priča sa vanzemaljcima i bio zaljubljen u golubicu. Džejms Votson (DNK) je rasista i seksista. Itd.

Пази овога. Каже да је најглупља ствар и онда понови све што сам ја рекао.

A priča sa kamenom je u rangu sa pričom o kornjači i zecu.

Cek jel si ti ozbiljan? Pa na kom nivou je hemija tad bila kao nauka, pricamo o kraju 17-og i pcoetku 18-og veka, dal si realan, naravno da danas srednjoskolac moze da bolje poznaje hemiju nego tad Lavoazje ali oni su bili na neki nacin pioniri nauke u to vreme, to nema veze sa ovim sto ti pises, potogovo sa tim da inteligentniji ili obrazovaniji ljudi svet "gledaju kroz prizmu naučnog sistema verovanja". Utesim se kad procitam ovako nesto, hvala ti

Па шта са каменом? Па то је лако. Бог може да направи камен који не може да подигне и може да подигне тај камен. То је несхватљиво нашем логичком апарату за бријање, али шта да се ради. Можда наука толико узнапредује да једног дана и то разумемо. А корњача и зец. То је већ у оквиру наше моћи да разумемо.

Valdemare,
Ma ja sam govorio o filozofskom shvatanju koje je tako drago velikoj većini današnjih Novih Ateista da postoji jedna apsolutna Istina o Kosmosu koju će nam Nauka, mic po mic, otkriti i sve ćemo to uklopiti u jedan koherentan sistem. To je direktna posledica monoteizma i Jednog Boga, Logosa. A to da su mnogobožci imali umetnost, filozofiju i začetke nauke, to niko ne spori. Da li bi oni eventuano došli do današnjih shvatanja preskačući monoteizam, ko to može da zna? Možda neki superkompjuter sa naprednim algoritmom za izračunavanje alternativnih budućnosti, ali ja sam ipak samo čovek.

хм, како је јабука пала њутну на главу кад је измислио гравитацију?

E i dobro me podseti, smeta mi ponekad to preterano velicanje naucnika, pa nije je on izmislio zakon (pazi zakon, ne teoriju) gravitacije nego samo otkrio i definisao ono sto je vec postojalo hiljadama godina pre njega ali nije bilo shvacemo i objasnjeno..i kiseonik je postojao pre nego je otkriven. Isto tako naucnici uglavnom ne izmisljaju nista novo, sve vec postoji u prirodi i mi to samo dobro plagiramo.

Scouser, da li si ti normalan i svestan šta pišeš ili stvarno imaš poteškoća da razumeš pročitani tekst? Božeeee. Jebem te glupog, guglaj "cajtgajst". Ne, ne moraš. Reći ću ti: duh vremena. Nemačka reč. Više je volim od srpske. Eto.
Dvaput je spominjem u oba posta i ti to zanemaruješ, a ona je ključna.

Pa i nije to sa kamenom toliko jednostavno, to bi bilo varanje i menjanje pravila u toku igre. Al evo još jednog: zašto je bog stvorio svet? Ako mu se nikakvi atributi ne mogu pripisati, onda ne možeš reći da je bio usamljen ili nešto slično. Da bi imao koga da voli, muči, da bi imao ko da ga poštuje? Svemogućem i beskrajnom biću tako nešto ne bi bilo potrebno.

Цајтгајст бокте, како не конташ? ЦАЈТГАЈСТ

Da, procitao sam i znam sta znaci, ali kao sto rece truc

Пази овога. Каже да је најглупља ствар и онда понови све што сам ја рекао.

Autobuse moras to sa akcentom, cuj mene s akcenat, sa akcentom

Ne konta ćureći mozak, a i sam je to rekao u svom postu: "pricamo o kraju 17-og i pcoetku 18-og veka". Degenerici, degenerici, svi ćete se pretvoriti u majmune.

Da li je moguće napraviti kvantni superračunar koji bi nadilazio princip kvantne neodređenosti :)