Prijava

Evo kako bi to izgledalo:

-Prostor države (teritorija) je ceo svet
-Svetsko državljanstvo
-Nema azila i ekstradicije
-Nema stranaca, nema naših i njihovih
-Neograničena državna vlast, sa tim što bi medjunarodno pravo koje je trenutno iznad svih drugih zakona postalo unutrašnje pravo

То је немогуће.

Sti lud, da ponovo budemo u državi sa crnogorcima. E neš kolega.

То је нехумано. Било каква глобализација, поништавање, пеглање је скроз нехумано. А које је то државно уређење?

И са Италијанима, гледај какви су покрварени, не дају нам ни стадион да запалимо.

Pa trenutno je nemoguća i anarhija. To je utopija, jebiga.

Prema soicima je moguće, oni su tvorci ideje. Ciceron je tu bio najglasniji.
Mnogo kasnije ideja se opet javlja kod Kanta.

Cosmopolis bi se zvala država, inače.

Iskreno mislim da bi po uvođenju tog svetskog državnjanstva i ukidanju granica nastao opšti haos, najsiromašniji delovi planete bi bili napuštani, a Evropa, najveći američki gradovi i najbogatije države bi se oteli kontroli i zavladao bi opšti haos, kriminal i bezvlašće.
Možda grešim, ali ne bih volela da saznam da li sam u pravu :)

Muluce, pa demokratija.

Iskreno mislim da bi po uvođenju tog svetskog državnjanstva i ukidanju granica nastao opšti haos, najsiromašniji delovi planete bi bili napuštani, a Evropa, najveći američki gradovi i najbogatije države bi se oteli kontroli i zavladao bi opšti haos, kriminal i bezvlašće.
Možda grešim, ali ne bih volela da saznam da li sam u pravu :)

Nema bogatih i siromašnih krajeva. Ne bi Nemci bili bogatiji od Srba ili nekih talibana.

Jedna ista država, isti standard, iste cene.
Sve isto, get it? :)

Ух, ја сам тотално против демократије, тако да сам још више против ове светске државе :) Како се ти изјашњаваш?

Nema Nemaca, Srba, Bugara, Amera. Svi bi bili Kosmopolite. Nema nacija, jer su svi pripadnici jedne iste.

А где би ту био центар? Не пада ми на памет да идем у Владивосток по извод из матичне.

Svi bi se poiznapijali... i to najvise zbog poslednje stavke.

А поништава се све, и менталитет и културе? Да је од старта тако кренуло?

Ma get it, ali fora je u tome što ne može preko noći. Pričamo kako bi to izgledalo da se sprovede u delo. Ne možemo večeras da legnemo i ujutru svi krajevi sveta jednako bogati. Ako se npr sad uvede ta Kosmopolitska država, treba vremena da se sve izgradi i ujednači. Mislim to je kao ideja ok, ali ja sam mislila da pričamo o realnosti. Šta bi bilo kad bi se sprovelo, kako bi izgledalo.

Pa meni je ideja zanimljiva, zato i otvorih temu.

Da je izvodljiva, apsolutno bih bio za. Sad, koliko je moguće, to je druga priča.

Time bi nestali medjunacionalni problemi. Ratovi, vize, siromaštvo, terorizam...

Naravno, moglo bi da s' odradi tek kada svest naroda dodje do, ne par lestvica iznad, nego dvoje-troje merdevina.

А поништава се све, и менталитет и културе? Да је од старта тако кренуло?

Ne poništava se ništa, sve kulture se spajaju u jednu.
Što se tiče mentaliteta, toliko brzo bi se ljudi mešali da nema granica da bi jako brzo nestao svaki trag nacionalnog identiteta, a kamoli neke tipične osobine nekog naroda.

Da, što kaže milica šta je se kulturom i istorijom, da li je to kao ideja rodjeno da bude ujedinjeno od početka. Od nastanka tog nekog hipotetičkog sveta, ili se priča o sprovođenju u realnom svetu danas.

Šta je sa istorijom?

Pa nema dva miliona različitih istorija, samo različiti narodi bacaju akcenat na svoju, nacionalnu. Sad, u toj državi bi se učila neka opšta istorija, najbitnije stvari i od svega po malo.

da li je to kao ideja rodjeno da bude ujedinjeno od početka. Od nastanka tog nekog hipotetičkog sveta, ili se priča o sprovođenju u realnom svetu danas.

Priča se o mogućnosti da postoji nekada u budućnosti. Retardirano bi bilo i predpostaviti da bi to moglo od ponedeljka, na primer. Kao što rekoh, čovečanstvo nije spremno za to nikako, ali bi moglo da se odradi kada dodje na potreban nivo. Bar ja tako mislim.