Prijava

Dok otvaram ovu temu već sam svjestan linča koji će da mi prirede određeni, ili čak mnogi pušači na ovome sajtu. Sličnih tema je već bilo. No, nije bila ni jedna zaista ozbiljna tema o sveukupnom statusu duvana, cigareta, pušenja i pušačke kulture u društvu.

Bile su teme o mnogim društvenim parazitima i stereotipima, od Srba, Crnogoraca, Amerikanaca, preko popova, koka-kole pa sve do trokrilnih ormara.

U svemu tome preskočena je jedna sveprisutna stvar za koju se, po mom mišljenju, može najargumentovanije reći da je pravi pravcati, čisti društveni parazit - a to je duvan i sve u vezi s njim.

Po meni jedna od rijetkih opravdanih primjena duvana je njegovo miješanje sa travom pri pravljenju džointa. Kao nepušač, mogu da kažem da sam "duvanio" jedino na taj način, nekoliko puta. :D

E sad: molio bih i pušače i nepušače da na ovoj temi diskutuju civilizovano, a i ja sam ću se maksimalno potruditi da diskutujem u takvom duhu.

Dakle pušači: ne prozivajte nepušače i ne govorite im kako vam samo popuju i da su dosadni, smarači i sl.

Nepušači: ne provocirajte pušače i ne napadajte ih zbog pušenja.

Dakle samo objektivna, civilizovana rasprava.

BTW, ovo je tema #379 :)

Kad dodje do #400 častiš pivo.

Ma može, nikakav problem, ja sam uvijek za pivo, a volim i počastiti. :)

Evo ovako, za početak iznijeću neke argumente za i protiv pušenja, da malo dam zamaha temi:

ARGUMENTI ZA PUŠENJE:

1. Pušači tvrde da ih pušenje smiruje.
2. Pušači tvrde da im pušenje omogućava da se bolje koncentrišu.
3. Pušači tvrde da je pušenje merak.
4. Nauka potvrđuje sve te tvrdnje pušača: nikotin u malim količinama ima stimulativno dejstvo (razbistrava glavu, pomaže koncentraciju), u malo većim količinama ima sedativno dejstvo (smirujuće), a takođe i podstiče lučenje dopamina (merak).
5. Pušači obično imaju manju kilažu, a to je i zdravo i privlačno - nikotin ubrzava metabolizam, pomaže brže sagorijevanje kalorija i smanjuje apetit.
6. Pušači uvijek imaju dobar izgovor da započnu razgovor sa strancima - mogu tražiti upaljač ili šibicu, mogu zajedno izaći na puš-pauzu, pripaljivati jedno drugom cigaru i sl. - to donekle olakšava i "muvanje".
7. Pušači mogu da djeluju ozbiljnije ako puše u nekoj zajebanoj "pozi", takođe za razliku od nepušača, lako mogu pušenjem riješiti problem praznih i besposlenih ruku. (npr. u nekom klubu)
8. Vjerovali ili ne, nekima su neke cure koje puše čak seksi. Sam čim pušenja posjeduje određeni eroticizam i to kod oba pola, a naročito često je glamurizovano, pa čak i fetišizovano pušenje kod žena.
9. Pušači imaju manji rizik da obole od Parkinsonove bolesti.
10. Upravo zbog toga što je štetno i rizično pušenje može da predstavlja čin pobune i samopotvrđivanja mlade osobe i čin koji im daje određenu nezavisnost od roditelja i nekih društvenih vrijednosti.
11. Ako je neko zdrav UPRKOS tome što puši (a pri tome zna koliko je pušenje štetno) to mu može dati iluziju neranjivosti, čeličnog zdravlja i moći, i time i veći osjećaj samopoštovanja i samopouzdanja.

ARGUMENTI PROTIV PUŠENJA:

1. Skraćuje život u prosjeku 15 godina.
2. Nekoliko puta (i do 23 puta) veći rizik od raka pluća i od još sijaset drugih rakova nego kod nepušača.
3. Loše utiče na zdravlje srca i kardiovaskularnog sistema.
4. Može da izazove probleme s erekcijom i impotenciju.
5. Naročito je opasno kod žena, jer je vrlo teško prestati, a ako ne prestanu u trudnoći to se vrlo loše odražava na bebu.
6. Loš dah.
7. Stalni i poprilično veliki finansijski izdatak.
8. Zagađenje vazduha.
9. Smrad i zadimljenost prostorija.
10. Nepristojno gušiti druge ljude i duvati dim u njih.
11. Nemoralno, jer ne truješ samo sebe, već i one oko sebe - dokazani su mnogi štetni efekti pasivnog pušenja.
12. Gubitak kilaže se vrlo brzo nadoknađuje po prestanku pušenja.
13. Stvaranje ogromnih količina smeća, od pepela i opušaka, zagađivanje prirode čvrstim otpadom.
14. Povećanje rizika od šumskih požara.

NAROČITO VAŽNI ARGUMENTI:

15. Veliko ropstvo ovisnosti, panika čim nestane cigara, obilaženje dragstora po gradu u gluvo doba noći kada cigara ponestane, nemogućnost da se odgleda bilo koji duži film u kinu samo zato što ne može da se puši i uopšte KOMPLETAN ŽIVOT ISPROGRAMIRAN TAKO DA ZADOVOLJI POTREBU I OVISNOST O CIGARAMA. Apsolutno svaka aktivnost, kao i apsolutno svako mjesto gdje se ide bira se na osnovu toga "da li tamo može da se puši".

16. Povećanje stresa i napetosti - gorepomenuti pozitivni efekti pušenja - stimulacija, smirivanje i merak postoje samo kod ljudi koji tek isprobavaju duvan, dakle kod onih koji nisu ovisnici. A kad postaneš pravi ovisnik taj osjećaj meraka je samo iluzija. Ono što se uistinu dešava jeste da su ti ljudi čim ugase cigaretu u apstinentskoj krizi koja kod njih izaziva napetost i stres, a puše samo da bi iz te apstinentske krize izašli i vratili se u normalu.
Ono što oni doživljavaju kao "merak" i "stimulaciju", zapravo je najnormalnije stanje u kome se nepušači non-stop nalaze, bez cigara.

E sad da ja vas pitam - uzimajući u obzir sve ove argumente, i za i protiv, smatrate li vi da je pušenje jedna "kontroverzna navika" sa svojim različitim aspektima, koja je društveno prihvaćena ne bez razloga, već zato što "zaista ima nešto u tome", ili pak smatrate da se radi o jednoj velikoj svinjariji i zavjeri duvanske industrije koja je svojim silnim lobijima i marketingom NAMETNULA pušenje ogromnoj populaciji i NAMJERNO I SMIŠLJENO GA UČINILA DRUŠTVENO PRIHVAĆENIM, pa čak i poželjnim u jednom istorijskom periodu (npr. sredinom XX vijeka muškarci koji ne puše smatrani su slabićima ili bolešljivima), iako se zapravo radi o čistom društvenom parazitu i krajnje destruktivnoj navici.

Da li je upravo duvanska industrija ta koja je i plasirala priču o nekim pozitivnim stvarima vezanim za pušenje, a sve to samo kako bi ostvarila što veći PROFIT.

I da li se SVE može svesti samo na to - zulum i teror duvanske industrije i marketinga nad stanovništvom samo i isključivo radi profita?

14. Povećanje rizika od šumskih požara.

Najjači argument. Koji si ti car. :)

Pa znaš ti da većina šumskih požara upravo i nastane zahvaljujući nepažnji pušača i nepotpuno ugašenim opušcima?

Ajd samo da ispostujem temu- ne pusim, nisam nikad ni probala, ne privlaci me i smeta mi duvanski dim. Da pokusavam nekog da ubedim u to da se truje nemam volje. Realno ne verujem da ce iko to raditi. Gudbaj.

viš jovicicu poceli da ti bojkotuju teme
sto se tice pusenja ovi argumenti za su tacni al samo u nekim slucajevima recimo meni cigara stoji ko piletu sise isto vazi i za ribe nekima stoji nekima ne
sto se tice argumenata protiv ima ih mnogo ali mnogo vise al kako sam vec rekao na temi
"Koka kola DP ili samo S" ljudima je tesko da se odreknu necega sto im prija bez obzira na posledice
Al ni ti argumenti protiv ne moraju uvek da budu tacni recimo moj deda pusi kao turcin a nista mu ne fali i uskoro ce 80 da napuni ima jos dosta primera kako sa pusenjem tako i sa alkoholom

Meni je ova tema jako interesantna, i ja kao nepušač sam itekako svjestan da postoje i neke pozitivne stvari vezane za pušenje i čak me je i samo pušenje u određenim trenucima i privlačilo.
Zato sam otvoren za argumente i sa jedne i sa druge strane.

Moj konačni stav, što se mene lično tiče, je da mi je bolje da ne pušim - zato i ne pušim, a jednim dijelom i zbog toga što kada sam probao nije mi se svidjelo.

I konačno, moja majka je težak ovisnik o duvanu, i njena patološka ovisnost mi je zgadila cigare možda za sva vremena.

Jedno od vrlo važnih socioloških pitanja je i to - koji je glavni faktor koji određuje ko će postati pušač a ko ne?

Da li je to stvar pukog slučaja i okolnosti - neki se navuku, pa nastave - drugi se ne navuku, pa nikad ni ne propuše - ili se pak radi o nečemu dubljem?

Da li postoji neki urođeni afinitet prema tome da se bude pušač ili nepušač?

Da li je to možda stvar svjesne odluke i sastavni dio izgradnje identiteta - pušačkog, odnosno nepušačkog?

Ја сам заклети непушач, никад нисам пробао, никад нећу. Такви смо и моја старија сестра и ја иако смо одрасли у породици где су кева и ћале пушачи, али и њихови родитељи, тј. наше бабе и деде. Једино је мој деда са кевине стране престао да пуши пре десетак година. Димио је до три пакле дневно пре него што је дошло до тога да бира између свог живота и дувана. Изабрао је паметно и сада живи веома здраво.

Кева и Ћале су тврде главе које су више пута покушавали да престану, али безуспешно. Раније сам ја ипаштао због тога, али ето напокон су схватили да имам добрих разлога да се буним, тако да се у просторији у којој ја боравим не пуши, или ако се већ пуши прозори су широм отворени. Јебига, ја би био најсрећнији да кева баци то срање, али шта да радим, има жена већ 50 година, схватио сам да то код ње не може да се промени ни за 100. Ја јој само отворено кажем да зна како је њен отац престао да пуши и да то њу чека вероватно. Кашљу сви као туберани, али то је сада 99% њихов проблем.

Моје друштво не пуши, углавном из истог разлога као и ја, једноставно не виде икакву корист у томе. Ољуштимо се једном месечно од алкохола, али дуван никад. У средњој је била таква ситуација да је велики део одељења био пушачки орјентисан и ту се видело ко је и зашто почео са тим. Причајте ви како хоћете, али су сви почели због неке популарности и имиџа. То је већ позната прича.

С друге стране, приметио сам Јовичићу да се наше мишљење поклапа што се тиче ове теме, али морам нешто да ти кажем. Џабе покушаваш да промениш пушаче. Нико од њих неће престати због твог апела да је то лоше, иако си ту у праву. Зашто неће? То је већ дуга прича и углавном варира од особе до особе.

Мене је у средњој највише нервирало кад на журци пола њих који иначе не пуше узме цигарету само да би се у том тренутку нашли у центру пажње. Још кад видим лепу девојку са цигаретом у руци, живот ми се смучи.

свашта одређује, а мене занима јел ти стварно не знаш све те ствари или ти је хоби отварање тема? ево овако, моје мишљење, никаква памет, али да не критикујем само - утичу пре свега околина тј. друштво и карактер. ја сам нпр. навлакуша типична и мислим да сам непушач чисто зато што имам пуно пријатеља непушача. с пушачима опет пушим, на журкама скоро редовно ако сам с пушачима, али то просто није довоњно често. опет неко ко има јаке разлоге да не пуши и јак је карактер и није навлакуша, може да буде с ким год па неће узети цигару

lako mogu pušenjem riješiti problem praznih i besposlenih ruku. (npr. u nekom klubu)

тотално мој случај, свиђа ми се да вртим тако нешто :)

уу што не волим кад ме неко овако као пеки сад претекне с коментаром, па мој иде одмах након његове пљувачине по непушачима који повремено запале :)

Peki, moja baka je prestala da pusi u 60oj godini. Kad natera muka....

Leksi, hobi mi je otvaranje tema ;) , neke stvari znam, neke ne znam, a i ono što znam i ja i drugi može da se produbi i mislim da ovdje ima o mogo čemu da se raspravi i da se sučele mišljenja.

Moja baba cepa 3 pakle dnevno i evo, sad će osamdeset još malo.
Ni da se nakašlje, volu rep da iščupa.

Гамби, постоје и такви случаји. Мој деда је 50 година сваки дан ишао до града на партизанки и живео је скоро 80 година.

Gamby, i moja do 59e tako. Bila je bas zdrava i mogla je da radi neke teske fizicke poslove opusteno. Ali onda je sve otislo u kurac.

Ljudi moji nisam ja džabe ovo stavio na podforum politika i društvo. Mislim da bismo trebali više da se fokusiramo na društvenu funkciju pušenja i na njegov status kao parazita, ili pak na razlog njegove sveopšte društvene prihvaćenosti, a ne na to da li je pušenje zdravo ili nije.

Mislim da je o pušenju i zdravlju sve rečeno i sve poznato. Da je štetno - štetno je, da skraćuje život - skraćuje, da može izazvati rakove i razna druga oboljenja - može, ali i da neko može pušiti ko Turčin a doživjeti 100-tu i biti zdrav ko dren - može i to. Ali nije to tema! I takođe, to već svi znamo.