Prijava

Razvijene zapadnoevropske zemlje poput Francuske, Nemačke i Velike Britanije imaju na desetine pa i stotine nukleranih centrala. Broj “nuklearki” u USA je do sada verovatno premašio 1000. Na prostoru bivše Jugoslavije je postojala “nuklearka” Krško u Sloveniji koja i danas radi. Nama najbliža “nuklearka” je Kozloduj u Bugarskoj, nekih 60 km od granice sa Srbijom.

El. energija je jedan od najčistijih oblika energije mada put do njenog dobijanja nije uvek najčistiji.

Od nekoliko hiljada “nuklearki” do sada su zabeležena samo dva ozbiljna incidenta:

1. Ostrvo tri milje, USA.
2. Černobilj, SSSR.

Добра је та идеја са нуклеарком ал' код нас ће вероватно да се иде на идеју хидроелектрана - свако село направи неку малу хидроелектрану поред потока па добије и језеро и добар извор енергије. Сада ће на Ибру да направе систем десет малих хидроелектрана...

Nije nuklearka "Krsko" nego "Krhko" :) ako ce se ovde kod nas rucno cijepati atomi,bice radne snage za 20 nuklearki

Сада ће на Ибру да направе систем десет малих хидроелектрана...

i ljudi su u očaju zbog toga, poplaviće boga oca, potpuno izmeniti reljef, što pored toga što je štetno za ljude koji imaju posede na tim površinama značajno utiče uopšte i na biljni i životinjski svet. lalalala :)

@Remac, molim te nemoj me ispravljati sa netacnim informacijama. Elektrana se zove Krško!

http://en.wikipedia.org/wiki/Kr%C5%A1ko_Nuclear_Power_Plant

U Srbiji nema kadrova za NE. Medjutim, u "paketu" onih koji grade elektrane dobije se i "set" strucnjaka koji obucavaju domacu radnu snagu.

Srbija je vec "okruzena" velikim brojem NE (nuklearne elektrane), tako da svaka prica o zdravlju i zastiti zivotne okoline pada u vodu. Nista nam ne vredi sto mi nemamo NE, ako Bugari i Rumuni imaju.

Sa gubitkom TE Obilic koji je proizvodio struju za 3 drzave (Kosovo, Crna Gora i Makedonija) Srbija je izgubila velike potencijale.

Za zemlje sa razvijenom industrijom HE nisu dovoljne, recimo Las Vegas trosi vise struje nego cela Srbija.

Sta mislite o sledecem? Energija sunca koja za 12 sati "obasja" 0.5% Sahare je jednaka dnevnoj proizvodnji struje na celoj planeti. E to je potencijal.

ja se plašim trenutka kada ti stručnjaci što dolaze u paketu nauče naše ljude i odu. mi smo jedan izuzetno aljkav narod te sam izuzetno zabrinut visokom verovatnoćom katastrofe zbog nekih nepažljivih imbecila. sve u svemu, neozbiljan smo narod.

kada sam to rekao, smatram da nuklearne elektrane ipak treba da postoje u Srbiji.

Sta mislite o sledecem? Energija sunca koja za 12 sati "obasja" 0.5% Sahare je jednaka dnevnoj proizvodnji struje na celoj planeti. E to je potencijal.

Amazing, nisam znao za taj podatak, 0.5%=dnevnoj proizvodnji struje na planeti. Onda nema zime za ove u Sahari.

Energija sunca koja za 12 sati "obasja" 0.5% Sahare je jednaka dnevnoj proizvodnji struje na celoj planeti. E to je potencijal.

0,5% од целе површине Сахаре само делује мало.

@Surovi

Mislim da to ne bi bio problem. Ljudi dolaze i odlaze. Npr. mnogo je strucnjaka iz Francuske otislo u USA zbog boljih plata, ali Francuska danas ima blizu 100 NE.

Mislim da Srbija u narednih 50 godina nece dobiti NE iz geopolitickih razloga. Verujte to je uslov broj 1 (i slovima JEDAN). Nemirno podrucje vekovima unazad i procenjuje se da "smestanje" jednog tako mocnog oruzja na ovom prostoru "nije pametno".

Iz istih razloga je i Vinca "razbucana", ljudi razjureni, laboratorije osiromasene. Jednostavno nekima to ne odgovara.

Vidim da pametno rezonujete. Srbiji treba NE i one su bezbedne za ljude i okolinu, ali politika kaze ne za NE u Srbiji.

@Virtual, da to je "zvanicni" podatak, mislim proracun koji je tacan.

0.5% od povrsine sahare je ogromno, a ne malo. takodje tehnologija pretvaranja te sunceve energije u elektricnu pretvara mozda tek promil.
kao covek koji relativno poznaje te obnovljive izvore energije, itd, tvrdim vam da jeste to lepo na papiru, kao ideja, ali da je ipak samo hipi... ne kazem da ne treba, pomaze svaki mW, ali kad ostanemo bez nafte, kolicina potrebne el energije, da odrzi civilizaciju na istom nivou ce drasticno da skoci, a onda jebi ga... ne pomaze vetrenjaca.
jedini spas od nekog velikog svetskog pomora kad pocne da presusuje nafta je NE. ne mislim samo na fisione elektrane koje imamo danas, vec i na potencijalne fuzione.
Drugim recima, da, potrebno ih je graditi na vreme. Al dal je Srbija zemlja gde se razmislja toliko unapred, a?

A šta ćemo s otpadom? Ma, sve je već kontaminirano. OK ideja za nuklearke, ali prerizično Srbiji, iz razloga što je Surovi naveo. Inače nemam ništa protiv.

nije... jebes ga, sta sad, srbi ovo srbi ono, najgori smo. pa kad vec postojece elektrane nemaju vece incidente sto bi nuklearke. nista francuzi nisu marljiviji od nas pojedinacno.
otpad koji proizvodi nuklearka je znatno manji od otpada koji proizvodi termoelektrana. kad govorimo o potencijanim fuzionim, tu i nema otpada.

samo je skupo resiti se istog, sto znaci da bi morali neki rudnici da se koriste iskljucivo za to. NE je skupa investicija koja pocne da se isplacuje tek nakon ihaha godina, ali nazalost, sve se cini da ce u buducnosti biti jedina slamka spasa.

I biće jedina slamka spasa, u pravu si. Ali otpad koji proizvodi NE se razgrađuje hiljadama godina zar ne? Postoji li opcija da se od otpada stvori nekakva energija? :) Nego ne znam kakve su to fuzione? Nema otpada? Nisu Srbi najgori, nego smo brate zajebani što se tiče reda, rada i discipline. Mislim da bi kod nas trebali da dovedu Nemce da čuvaju i održavaju to ;)

uu ko će k'o ovaj celt, u neko ministarstvo bi' ga zaposlila :D

Nisu Srbi najgori, nego smo brate zajebani što se tiče reda, rada i discipline. Mislim da bi kod nas trebali da dovedu Nemce da čuvaju i održavaju to ;)

veruj mi, sta god da smo, francuzi su gori :)
ne radi u elektranama svaki dziber, nego odgovorni ljudi. nije ti to vlada srbije...

Ali otpad koji proizvodi NE se razgrađuje hiljadama godina zar ne? Postoji li opcija da se od otpada stvori nekakva energija? :) Nego ne znam kakve su to fuzione?

vreme poluraspada pojedinih materijala u tom otpadu je par miliona godina a ne hiljada :)
ne postoji. od tog otpada je vec napravljena energija, zato se zove otpad, vise nema dovoljno radijacije za spontanu fisiju.
fuziona elektrana jos ne postoji, ali se sve vise ulaze u razvoj. ona nema otpada, koristi aj da kazemo vodu (deuterijum, vodonik) kao gorivo, a izbacuje helijum.

uu ko će k'o ovaj celt, u neko ministarstvo bi' ga zaposlala :D

i ja bi :)
al mislim da nisam ja za tako nesto... mozda, ako se nekad vratim :)

Ma, dobro htela sam da kažem par miliona, ali je mnogo velika cifra pa sam se tripovala da ću se ispaliti :) I šta te fuzione, da li i one emituju radijaciju? Aj objasni malo o njima, živo me interesuje. Zašto još ne postoji i kad će? Je l to kao koncept il već postoji razrada plana za njihov razvoj? :)

Celt je u pravu. Medjutim, tehnologija na polju stepena iskoriscenja solarne energije je u silovitom zaletu. Treba ocekivati kvalitetna resenja. Ovo sa 0.5% Sahare sam naveo kao primer da energije zapravo ima, samo treba nauciti iskoristiti je.

Fuzione elektrane. Najcistije i najbolje. Mala sunca. I ovde tehnologija napreduje I treba ocekivati komercijalna resenja.

Fosilna goriva. Jos pre drugog svetskog rata nauka je imala kvalitetne alternative fosilnim gorivima, ali su “fosilasi” zbog profita sve sasecali u korenu. Cini mi se da poslednjih godina malo popustaju, ali su jos uvek najjaci.

NE u Srbiji. Ja bih voleo vise nego ista na svetu. Dosao bih da radim kuci. Ali stratezi geopolitike procenjuju da je to opasna igracka u srpskim rukama. Na nesrecu oni drze i pare i tehnologiju.

Nuklearni otpad. Ljudi pa mi zivimo na nuklearnom reaktoru koji je u srcu Zemlje. Sta mislite zbog cega se Mars ohladio i sada je obicna ‘ladna stencuga, a Zemlja vri odozdo. I Mars i Zemlja su otprilike iste starosti, samo je Mars malo manji, ali mu se reaktor ili ugasio ili se nije ni upalio.

Krajnje zanimljiva tema, samo bih ja volela da ide u srž, a ne da offtopikujem. Ako veruješ da su Zemlja i Mars iste starosti, da li to znači da podržavaš teoriju velikog praska? :) I hoćeš da kažeš, da je u centru Zemlje magma, a u centru Marsa je nema? Ili si mislio na nešto drugo?